1, Fogarasi havasok
Ezt a hegységet szerte Magyarországon is ismerik. Híres és hírhedt is egyben. Tevékeny eleme a transzfogarasi út, mely a világ egyik legveszélyesebb útjának számít. Nem is véletlen, hogy október végétől, a tavasz végéig le van zárva, mivel a hó és a lehulló sziklák miatt lehetetlen rajta a közlekedés. Szélessége 40, hosszúsága 70 km, legmagasabb pontja pedig 2544 méterre rúg föl. Tavak, vízesések, gyönyörű mezők színesítik. Népszerű kirándulóhelynek számít természetesen.
2, Tihanyi őslevendulás
Nagyon sokan odavannak a levenduláért, ami nem is véletlen. Nagyon szépnek mondott növény, melynek olyan sok hatása van mind a konyhai felhasználást tekintve, mind a gyógyászati célokat is ideértve, hogy még egy ilyen sokoldalú és hasznos növényt nehéz lenne mondani. Csak néhány hatás, a teljesség igénye nélkül: illóolaja nyugtató hatású, teája idegnyugtató, virágának a kivonata gyulladáscsökkentő hatású, de szívesen használják a szekrényekben, molyok távoltartására is.
A híres Tihanyi Őslevendulást még az 1920-as években Bittera Gyula telepítette. Tihany sok nevezetessége közül ez az egyik legnépszerűbb. Nézd meg a Tihanyi levendulás galériánkat, és rögtön megérted, miért is olyan közkedvelt!
3, Torockó
Sokan nem tudják pontosan, hogy hol van Torockó, pedig az ottani Székelykő messzi földön híres. A település Kolozsvártól 60 km-re található, déli irányban. Érdekessége, hogy a környékkel ellentétben itt a magyar népesség aránya jóval nagyobb, mint a románoké: 80-20 % a megoszlása.
Székelykő a település mellett áll és fantasztikus a panoráma róla. A helyiek úgy tartják, hogy miatta náluk kétszer kel föl a nap: először mikor rendesen pirkad, másodszor pedig, mikor a hegycsúcson bukkannak túl a sugarai. Kirándulók ezreinek kedvenc helye. Külön aranyos történet, hogy a helyi „szórakoztatóipari egységben” külön oklevél jár a megmászásáért.
4, Rám szakadék
Őszintén szólva, ezt a helyet se tudja rögtön mindenki behatárolni, hogy merre is található pontosan. A Dunántúli-Középhegység keleti részén, a Komárom-Esztergom megyei Dömös közigazgatási területén található gyönyörű szakadék.
A Rám-hegy tömbjébe vágódó Három-forrás-völgy különösen szép, egyik leglátogatottabb és vadregényes része. Barlangjai: Kőalja-barlang, Vízesés-alatti-sziklaeresz, Vízesés-feletti-sziklaeresz. Elképesztően népszerű helynek számít, mivel évente több, mint 60 ezer kiránduló keresi fel.
5, Molnár János barlang, Budapest
Ez a barlang a főváros II. kerületében található a Szemlő-hegy alatt. Ezt a helyet szokás nevezni úgy is, hogy az ország legnagyobb üregrendszere, melynek a teljes, víz alatti hossza 6 km (!). Alapvetően egy lezárt barlangról van szó, melybe a belépéshez előbb külön engedély kérése szükséges.
1982 óta védett helyszínnek számít. Nevét Molnár Jánosról kapta, aki a járatait már az 1800-as évek közepén felfedezte és bejárta.A barlang nagy része víz alatt van. Felső száraz bejárata ( mert hogy a vízen keresztül is nyílik egy bejárat a belsejébe) a Malom-tó felett van. A tó szerepe a barlang életében továbbra is jelentős, hiszen ennek a forrásai miatt teltek meg a járatai vízzel, a Budai-hegységből érkező karsztvízzel egyetemben.
Te szeretsz új helyeket felkeresni?