Romantikus kis faluk a Balatonnál, ahova érdemes idén ellátogatnod 3. rész

A lankás Szólád
Szólád a Balatonboglári borvidék részét képezi és mindössze 4 kilométerre délre található Balatonszárszótól és a Külső-Somogyi-dombság északnyugati lankái között fekszik. A lankás területe teljesen különbözik a tőle délre fekvő Belső-Somogy tájegységtől, mind éghajlatilag, mind szerkezetileg, növényzeti és talajviszonyait tekintve. Ebből kifolyólag önálló tájképi vonásokkal rendelkezik és középtájnak minősíthető. A falut Balatonőszöd, Teleki, Kötcse, Kereki, Kőröshegy és Balatonszárszó határolja.
Szólád neve először 1229-ben szerepelt egy oklevélben, mint a székesfehérvári káptalan birtok területe. Idilli falusi hangulatát azóta is megőrzi, így a Balaton környéki területek kincsesládikájának lehet nevezni. A világháborúk a községen is meghagyták nyomukat, de elmondhatjuk, hogy a megye községeihez képest Szólád átlagos szinten tudott maradni, így számos látnivaló maradt fent a régi korokból.
Szólád fennmaradt nevezetességei
A község központjában lévő református templom Szólád szíve. 1896-ban épült és azóta tölti be központi szerepét a faluban. Az egytornyos, egyhajós, eklektikus teremtemplom egy kisebb kert közepén helyezkedik el, amit a helyiek próbálnak idilli hangulatában megőrizni. Itt őrzik az Első Világháborús Emlékművet, ami a falu 48 hősi halottjának emlékeként készítette Meggyesi Ferenc szobrászművész 1925-ben. Szintén itt található egy második világháborús emlékmű is, ami az odaveszett 22 katonának őrzi emlékét. A község nagyon összetartó, amit ezek az emlékművek is kifejeznek.
Ha kíváncsi vagy mit rejteget még számodra Szólád és a környéke, lapozz a következő oldalra, ahol felsorolom milyen nevezetességekkel és látnivalókkal találkozhatsz még, ha a környéken jársz.