A Balaton legszebb erődje, a Szigligeti vár

Ilyés Zsófi

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A vár a Balaton egyik vulkanikus kúpján fekszik, és a környék legszebbike, a leggyönyörűbb panorámával. Ismerd meg te is a Szigligeti várat! 
 

Balatoni szállást keresel? Akkor itt az alkalom, hogy megismerd a legjobb, legkomfortosabb, legolcsóbb szállást, ami ráadásul az északi part legjobb helyén van, és rengeteg kirándulóhely könnyen elérhető innen! Partközeli szállás egy csendes környezetben! Kattints ide és tudd meg, hol van! 

A vár első két része a palotaszárny, valamint az azt körülvevő kőfalak voltak, melyeket 1260-52 között építtettek a pannonhalmi bencés szerzetesrend tagjai.

IV. Béla királyunknak annyira elnyerte tetszését, hogy addig-addig ügyeskedett, amíg végül egy cserét nyélbe ütve az övé nem lett, a várfelügyelet pedig a Móriczhidai család kezébe került.  


1441-ben került Némai Kolos Jeromoshoz I. Ulászló által, és 1445-ben már az újlakiak kezébe került, és ez így is maradt 1521-ig. 1531-ben Török Bálint kapott adománylevelet a várra, így kiadta a parancsot az ostromra, és Martonfalvy Imre deák volt a csapat élén.

Sziklaágyúi a felső várral szemben lettek felállítva, és ezt meglátva az őrség azonnal meg is hátrált. Imre ezután kibővítette a várat, és erről az 1531-40-es időszakban írt naplója nyújt tanúbizonyságot. 

Amikor a török rohamoan elkezdett előrenyomulni a Dunántúl felé, a Szigligeti vár is gyorsan végvárrendszerré lett. Mikor a Lengyel nmesi család kezén volt az erőd, az akkor leghíresebb várkapitány, Magyar Bálint parancsának kellett eleget tennie a vár összes lakójának.


Mivel távol esett a számottevő hadjáratok útvonalától, a 16. században már elavultnak minősült, így állapota folyamatosan romlott, és a korszerűsítő újítások sem lettek elvégezve rajta. 

Korabeli írásos emlékeink mutatják, hogy a somogy partján uralkodó török nép sokszor jött át ide evezős hajókkal hogy a keresztény falvakat kirabolja, s a mai Óvár ezek védelmének érdekében épült meg, így a nászádosok figyelhették falai közül a hajókat. 

Szigliget végét azonban, mint sok más korabeli, hegytetőn lévő erődét is villámcsapás okozta, a toronyban raktározott puskapor felrobbant, így a vár épületei a tűz maralékává váltak. 


Harcászati jelentősége 1702-ben veszett el, miután a török kiűzése megtörtént, s I. Lipót, akárcsak az összes vár nagy részét, ezt is romba döntötte, a Rákóczi szabadságharc idejére teljesen használhatatlanná vált.

Köveit a környéken élők elhordták, hogy épületeket emelhessenek belőle, a falvak megerősítésére az 1913-1966-ig terjedő időszakban került sor. 

Ma már évente több ezren látogatják, fontos turisztikai központ, nem véletlen, hiszen csodálatos kilátás nyílik számunkra a Balatonra.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Kikötőmester

A kikötő hajókkal és hajósokkal foglalkozó mindenese.

Sekli

Saválló fémből készült csavaros alkatrész, mellyel mozgó, különálló...

Panorámás ingatlan

Egy panorámás ingatlan remek lehetőséget biztosít, ha lakásvásárláson gondolkozol, hiszen a...

Csónak

A csónak olyan vízijármű, melynek hossza a 7 métert és vízkiszorítása a három tonnát,...

Karé Réka

Karé Réka életrajz   Mikor és hol születtél? 1988. 05. 06.,...