Legenda
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy gyönyörű szép tündérlány, akit Tihanynak hívtak. A lány minden nap leterelte az aranygyapjas kecskéit a tóra, eközben pedig varázslatos hangon énekelt. Szinte mindenki ellenált neki, viszont a vizek urának, Balatonnak egyetlen fia, akármennyire is próbálkozott kizárni a fejéből a lány hangját, sajnos nem sikerült neki. Valahányszor amikor meghallotta Tihany csodálatos hangját, felemelkedett a tó mélyén lapuló, hínárból szőtt drágagyöngyökkel díszelgő sátrából. Balaton hiába figyelmeztette fiát, hogy ennek nem lesz jó vége, ő nem hallgatott rá és ahányszor énekelt a lány, mindig kiemelkedett a vízből. Tihany, a csodálatos, de mégis fennhéjázó tündérlány rájött arra, hogy az énekét mindenki, szerte a hegyekben a legszebbnek ítéli. Elhatározta, hogy hangját nem pazarolja, és csak azután fogja hallatni magát, miután gyémánttal fizetnek neki. Történt ekkor, hogy Balaton fia megbetegedett és kérlelte apját, hogy még utoljára hadd hallhassa a lány hangját. Apja, fia kérésére összegyűjtött egy csónaknyi igazgyöngyöt és felvitte Tihanynak: A gyöngyök nagyon tetszettek neki, és attól kezdve minden nap énekelt, miután ajándékot kapott. Ám egyszer csak Balaton kincse elfogyott és a tündér nem énekelt többet, az sem hatotta meg, hogy éneklése nélkül Balaton fia meghal. Ezután bekövetkezett a legrosszabb, Balaton fia elhunyt, apja pedig Tihanyt hibáztatta és bosszút forralt ellene. Egyik este haragos hullámok csaptak fel arra a sziklaösvényre, ahol az aranygyapjas kecskék itatása zajlott, és egyenként besodorta a lány kecskéit a tóba. Tihany ettől nagyon megrémült, egy közeli barlangba menekült, de a Balaton a víz mélyén egy nagyot rázkódott és ennek eredményeképpen betemette a barlang száját, ahonnan Tihany Balaton átka miatt a mai napig hétszer visszaszól. A tóba húzott kecskenyáj szárazföldre vetett körmeiket azóta is meg lehet találni a parton.
Valóság
A visszhang az apátság felépítése óta létezik, a Visszhang-dombról elkiáltott szavak a 300 méterre lévő apátság oldaláról verődnek vissza. A dombra állítottak egy oszlopot, melyet echokőnek neveztek el, innen lehet a templom felé kiáltani. A tihanyi visszhang ereje azonban már egyre jobban csökken, a domb és templom közé ültetett fák miatt.
A kecskekörmök pedig a kis fekete kagylók, amelyek igen kellemes érzést tudnak nyújtani, amikor rájuk lépünk a parton, vagy a vízben. A kecskeköröm, a Pannon-tengerben élt Congeria ungula caprae nevű kagyló népies elnevezése.