Hogyan védekezz a napégés, és a napsugárzás egyéb káros hatásai ellen
A leghatékonyabb módszer persze nem kimenni a napra, de sokak számára nem opció. Íme tehát néhány jó tanács, amelyekkel elkerülheted a napsugárzás egyéb káros hatásait.
Először is fontos, hogy mindig használj naptejet. Napi szinten, akár naponta többször is, ha szükséges. Ez egy olyan dolog, amire egész nyárra rá kell szoknod, és automatikusan kell végezned, mint a fogmosást.
Hacsak nem életbevágó, ne tartózkodj a napon délelőtt 10 és délután 3 óra között, ugyanis általában a nap ezen időszakában a legerősebbek a káros UV-sugarak, amelyek napégést és bőrrákot okozhatnak.
Sokszor nem elég csak naptejet használni, hanem olyan ruhadarabokkal is ki kell egészítened a napégés elleni védelmedet, amelyek eltakarják bőrfelületedet a közvetlen napsugárzás elől.
A szemeidről sem szabad megfeledkezned – viselj UV-szűrős napszemüveget, hogy megvédd őket!
Mit jelentenek az SPF számok a naptejek dobozain?
Az SPF a „sun protection factor” rövidítése, és azt mutatja meg, hogy a termék milyen erős védelmet nyújt a nap káros UVB sugárzásával szemben. Erre szokták azt mondani, hogy hány „faktoros” egy naptej. Egyes készítmények az UVA sugaraktól is védenek.
Minél nagyobb az SPF szám, annál erősebben véd az adott naptej. Lehetőleg mindig legalább 30 faktoros naptejet használj, de ha bőröd érzékeny, vagy korábban bőrrákon is átestél már, akkor magasabb védelemre van szükséged. Sok új naptej 45 vagy nagyobb SPF számmal rendelkezik.
A legbiztonságosabb mindig megkérdezni erről bőrgyógyászodat, aki ismeri korábbi bőrproblémáidat, és személyre szabott javaslatokat tud adni a napsugárzás elleni védelemben.
Horvátországban, de általában a tengernél sokkal erőseben süt a nap. Mi persze Horvátországba is vitolázni megyünk, az alábbi képre kattintva galéria nyílik, mutatjuk, miért is gyönyörű Horvátország a vízről!
Elég kevesebb faktoros naptejet használni, ha nem vagyok hajlamos a leégésre?
Ha csak a napégés elleni védelem a fontos számodra, akkor igen. Azonban a leégés, habár kellemetlen, messze nem a legveszélyesebb kár, amit a napsugárzás okozhat testednek. Minél több időt töltesz a napon (függetlenül attól, hogy nem érzed, vagy látod a napégés tüneteit), bőröd annál több hosszútávú kárt szenved – a leégés csak egy rövidtávú dolog.
Minden naptej biztonságosan használható? A következő oldalon részletesen mutatjuk, mikor és kinek nem! Lapoz kérlek!