Forrás: sailing.org
Marina Alabau a női RS:X osztályban, Pietro és Gianfranco Sibello a 49er osztályban csinált hibátlan rajtokat és nyerték meg az összes futamot az első napon a Trofeo SAR Princess Sofia MAPFRE versenyen, ami a harmadik állomása az ISAF Sailing World Cup-nak.
(2009, április 5-10)
Több mint 800-an versenyeznek Palma-ban, Spanyolországban, ahol a napsütés és a kifújt szél nagyszerű feltételeket teremtett a vitorlázáshoz. 10 hajóosztály képviselteti magát.
Marina Alabau (ESP), az ISAF World Sailing ranglista vezetője, az olimpiát követő évét sorozatos győzelmekkel kezdte, úgy, mint a második ISAF Sailing World Cup, a Rolex Miami OCR és a Dél-Afrikai Bajnokság. Jó formáját folytatva két futamgyőzelmet söpört be egy igen kemény mezőnyben.
„Boldog vagyok, mert látom az eredményét az olimpiai felkészülésemnek. A gyenge szél sosem volt a kedvencem de ma megnyertem az első futamot, amiben csak 6-8 csomós szél fújt. A mezőny itt nagyon kemény, mind itt vagyunk, de azt látom, hogy mindenki nyugodtabb az Olimpia után.”, nyilatkozta Alabau.
Alabau 3 ponttal vezet a francia Eugénie Ricard előtt, aki egy második és harmadik helyezéssel a második helyen áll.
A Trofeo SAR Princess Sofia MAPFRE verseny a Sibello fivérek visszatérését jelenti a nemzetközi vitorlázásba, a 49er osztályban. Az olasz csapat a mai gyengeszeles napon három futamgyőzelmet tudhat magáénak. Ennek ellenére csak 3 ponttal vezet a brit páros előtt (John Pink és Rick Peacock).
A 49er osztály újoncai nem fenyegették még az élbolyt! A többszörös olimpiai érmes Darren Bundock (AUS) , akinek mancsaftja a jelenlegi világbajnok Ben Austin, a 32. helyen áll, annak ellenére, hogy az első futamban a meggyőző 10. helyen futottak be. Ez volt az első futamuk együtt és az első az első futama Bundocknak a 49er osztályban.
Hasonló cipőben járt Pim Nieuwenhuis, aki Tornado mancsaftból lett 49er kormányos. Partnere Ferdinand Van West.
„Ez az első alkalom, hogy kormányzom az Optimist óta!” magyarázta Nieuwenhuis a verseny előtt. „2000 és 2006 között 49er mancsaft voltam. Ez most teljesen más, de nagyon király! Talán ötször, ha vitorláztunk együtt és ez az első versenyünk, szóval nincs sok elvárásunk.”
A holland csapat átment a vizsgán egy harmadik hellyel az első futamban, végül a 13. helyen kötöttek ki a nap végére az 50 fős mezőnyben.
A 470-es junior világbajnokok most a felnőttek mezőnyében tehették próbára tehetségüket. Steven Le Fevre és Steven Krol (NED) bizonyítottak az erős 76 hajós mezőnyben. Az első futamot megnyerték, majd a második helyen futottak be. A női mezőnyben Hannah Mills és Katrina Hughes(GBR) győzelemmel zárták a napot.
A Star osztály ebben az évben visszatért Palma-ba. Mark Mendelblatt és Mark Strube az USA-ból és a német csapat, Robert Stanjek és Markus Koy nyertek egy-egy futamot. Az osztály újoncai Johannes Polgar és Tim Kroger (GER). Ők a legszokatlanabb páros, ellentétes háttérrel. Polgar az elmúlt 10 évben Tornado-ban versenyzett, míg Kroger részt vett a Volvo Ocean Race-en, két Amerika kupáján, egyszer a francia Défi Areva-val, egyszer pedig a Dél-Afrikai Shosholozával.
„Nagy élveztük a gyenge szelet és a napsütést ma”, mondta Polgar, „Még mindig 12kiló minuszban vagyunk.” Az ex-Tornado kormányos a kínai Olimpia óta 68 kilóról 85kg-ra növelte súlyát. „Még mindig fel kell szednem pár kilót, irány az edzőterem!”
Az új német Star csapat múlt év novemberében ült össze és egész télen Palma-ban edzettek a másik német egységgel.
Carolijn Brouwernek(BEL) is új kezdet volt ez a verseny, aki a Laser Radialt választotta a következő olimpiai osztályának. „16 éve nem Radialoztam! Nehéz visszaszokni, de örülök, hogy ilyen szép és gyengeszeles időnk van. Óriási különbségek vannak a Radial és a Tornado között, de taktikailag talán egyszerűbb, most van időm gondolkodni, mielőtt döntenék!”
Egy hetedik és kilencedik hellyel Brouwer a hatodik helyen áll az összesítésben, míg csapattársa Laura Maes (BEL) a második, 2 ponttal lemaradva az amerikai Paige Railey mögött. Az amerikai csúcs formában érkezett, az első futamot megnyerte, az azt követőben pedig negyedik lett. A pekingi aranyérmes Anna Tunnicliffe (USA) döcögősen indult, de az első 10-be befért, a kilencedik helyen áll.
A hollandok taroltak a 2.4mR osztályban. André Rademaker (NED) két futamot nyert a paralimpiai érmes Thierry Schmitter (NED) előtt, a harmadi pedig Barend Kol (NED) lett.
Tonci Stipanovic (CRO) vezeti a 134 Laser versenyzőt, akik 3 csoportra vannak bontva. 14.00 órakor kezdtek, ők értek ki utoljára a vízről.
Szoros küzdelem volt a férfi RS:X-esek közt is. Fabian Heidegger (ITA) és Shahar Zubari (ISR) osztoznak az első helyen egyenlő pontszámokkal, míg az első 10 nagyon közel áll egymáshoz.
Michael Maier (CZE) és Andrew Mills (GBR) egy-egy futamot nyertek a Finn osztályban. A fiatal finn versenyző Tapio Nirkko kiegyensúlyozottan vitorlázott, egy ötödik és egy második hely után vezeti az eredménylistát.
A Trofeo SAR Princess Sofia MAPFRE az első versenye a Finn osztályban az ex-Laseres Deniss Karpaknak (EST). Jól kezdett, de sajnálatos módon a második futamból kizárták, így a 24. helyen áll.
A verseny magyar vonatkozású is! A pekingi olimpián részt vevő Berecz Zsombi az első nap után az 58. helyen áll a Laseresek között, 12., 18., 43. és 45. futam helyezéseivel.
Hajrá Zsombi!
A vitorlázás nem csupán egy sport, hanem egy életstílus. Ezt mi is tudjuk. Ezért igyekszünk mindenről beszámolni, ami vitorlázáshoz hozzá tartozik. Nemcsak Balatoni, Adriai és egyéb külföldi helyszíneken való vitorlázásról és vitorlásversenyekről olvashatsz itt, hanem megtalálhatod a legmodernebb technológiákat és a legújabb vitorlás divatot is cikkeink között. Nemcsak profi sportolóknak ajánljuk vitorlázásról szóló oldalunkat, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen űzik, vagy esetleg még csak érdeklődnek a vitorlázás iránt.
Hírek a vitorlázásról a világ minden szegletéből: minden, amit a vitorlázásról tudni érdemes. Kövesd nyomon a világ leghíresebb vitorlásversenyeit velünk, less el trükköket, hogy hogyan is csinálják a profik! Akár a Balatonon repít a szél, akár az Adrián vitorlázol, vagy valamelyik másik tengeren, hasznos tippekkel és tanácsokkal szolgálhatunk. Mit vigyél magaddal, ha vitorlázásra készülsz, vagy mikre kell figyelned, ha beköszönt a tél? Itt megkapod mindenre a választ. A legfrissebb tudnivalókkal várjuk a vitorlázás szerelmeseit!
Velünk egyik vitorlásversenyről sem kell lemaradnod. Kövesd velünk nyomon a vitorlázás élversenyeit! Nemcsak a hazai megrendezésű vitorlásversenyekről olvashatsz cikkeket, hanem olyan legendás nemzetközi vitorlásversenyekről is, mint a Volvo Ocean Race. Te is kíváncsi vagy, hogy hogyan alakul a helyzet a vitorlázás csúcsán? Ne maradj le a legfrissebb hírekről! Velünk könnyen képbe kerülhetsz a legfontosabb vitorlásversenyekről, a legfrissebb híreket olvashatod első kézből.
A vitorlázás több, mint egy sport, egy valódi életforma. Velünk képben lehetsz a vitorlázással kapcsolatos életstílus újdonságaival: a legújabb vitorlás divattal, a legjobb felszerelésekkel vitorlázáshoz, a legújabb órákkal, amiket vitorlázáshoz fejlesztettek, de a legjobb luxusautókról és technológiai felszerelésekről sem kell lemaradnod! Mit vegyél fel vitorlázáshoz, melyik a legkényelmesebb cipő vagy a legjobb óra egy vitorlásversenyhez? Itt mindent megtalálsz.
Az utazás a vitorlázás elengedhetetlen része. Az új tájak és kultúrák felfedezése még izgalmasabbá teszi a vitorlázást. Nincs is jobb program, mint vitorlázás közben a nyílt vízről megcsodálni a hely nyújtotta látványt, nem is kell túl messzire utaznod ehhez, a Balaton is varázslatos panorámát tár eléd az év minden napján. De persze külföldi utazásokkal, vitorlás utazási ötletekkel is szolgálhatunk, de a csodálatos kis hazánkról sem feledkezünk meg, a hazai vitorlázás központjával a Balatonnal együtt. Fedezz fel te is izgalmas tájakat vitorlázás közben!