Tihany, Szemes és Aliga- vajon mi lehet a balatoni települések neveinek eredete?

vitorlazas.hu, NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Tihany, Balatonaliga, Balatonalmádi, Balatonszárszó, Balatonszemes, vagy éppen Balatonöszöd, mára már teljesen természetesek ezek a nevek, felteszem te sem kezdtél el ezidéig még azon gondolkozni, hogy honnan is erednek, pedig lehet ám izgalmas történeteket találni.

Miért Balaton a Balaton?

Talán kezdjük a legelején, és a balatoni települések neveinek eredetének nyomozása előtt nyomozzuk ki a Balaton szócska eredetét! Bármennyire is próbáljuk eltitkolni, nem beszélni róla, a szőnyeg alá söpörni, bizony tény, hogy a Balaton nevének eredetét nem mi magyarok találtuk ki. Voltak, akik próbálták a nevet Baál istenségez társítani, és egyéb ókori szavakat keresni, amik hasonlítanak rá, az igazság az, hogy egészen egyszerűen szlávul mocsaras tavat jelent. 

Tihany nevének eredete

De nemcsak a Balaton szó szláv eredetű. E ősi szláv hercegség is létezett e tájon, amely számos egyéb település nevében ott hagyta nyomát, így például a Tihany nevet is innen eredeztethetjük. A Tihanyi alapítólevél a petra és tichon szavakat tartalmazza, ugyanis a petra odút, barlangot jelent görögül, ami vélhetően a hegy oldalába vájt szerzetesei barlanglakásokra, a tichon pedig , ami szintén görög, „(aki) célba ért; (aki) célba talált” jelentéssel bír. De nyelvészek Tihany nevének eredetét sokkal inkább a ticha „csendes” jelentésű szláv melléknévnek tulajdonítják.

Balatonöszöd nevének eredete

Tihanynál részletesen kifejtettük honnan is eredhet az igazán kincsesdoboznak mondható félszigeten megbúvó település neve, de mi a helyzet Balatonöszöddel? Ősz van, és hát mi sem természetesebb, mint erről az évszakról elnevezni egy balatoni települést nem, de? Balatonöszöd neve az ősz melléknévből származik!

Balatonszemes nevének eredete

Hasonlóképpen Balatonöszödhöz Baaltonszemes település elnevezésének alapjául is látószervünk szolgált, nincsenek nagy titkok, legendás történetek és semmi ilyesmi mögötte. De hogy teljes legyen a kép, annyit azért még hozzá tennénk, hogy Balatonszemes környékén voltak a legnagyobb gyepűvédő őrszem tornyok, és ebből jött a szemes kifejezés, ami aztán rajta is maradt a településen.

Balatonszárszó nevének eredete

Balatonszárszó nevében a „szárszó” egyszerűen száraz völgyet jelent. Tehát Balatonszárszó neve egy egyszerű összevonással jött léte.

Balatonaliga nevének eredete

Balatonaiga nevének jelentése már kicsit izgalmasabb, mondjuk hatalmas misztikus történetekre, fordulatokkal teli legendákra most sem kell számítani. Szóval Balatonaliga egy közeli csárdáról Aligáll-ról kapta a nevét. Aligáll, ez lett volna egy csárda neve? Igen, ugyanis a régi időkben az efféle fogadóknak, kocsmáknak nem nagyon volt nevük, viszont a vendégek rendszeresen gúnynevekkel különböztették meg ezeket egymástól, így ennek a neve a részeges, már lábukon is alig megállni tudó vendégkör miatt aligáll lett.

Balatonalmádi nevének eredete

Balatonalmádi esetében sem kell nagy csodákra számítani, nevének eredete jól gondolod, hogy az almák körül keresendő. Neve ennyit takar: egy olyan hely, ahol régi idő óta almákat termesztenek.

Forrás: Fotó Fortepan- Adományozó: Schoch Frigyes


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Saját testsúlyos edzés

 Saját testsúlyos edzés

Salona 45

Salona 45 vitorlás hajó bemutatása A Salona hajógyár 7 éve gyárt vitorlás hajókat, 7...

Luvgierig

Luvgierig - a szél felé forduló hajót hívjuk így

Csacsihal

Mi az a csacsihal?   Lásd hekk.

Fuxolás

A fuxolás, bandázsolás, babázás két kötél tartós összefonása, egymáshoz való tartós rögzítése.