Így lehet egyszerű és biztonságos a dokkolás

CZs, NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ha te is a vitorlázás szerelmese vagy, és volt szerencséd megfordulni egy-két hajón, akkor biztosan tudod, hogy a kikötés, dokkolás bizony nem könnyű feladat. A folyamat még a legtapasztaltabbak számára is okozhat meglepetéseket, ezért érdemes néhány dologra odafigyelni, amik megkönnyítik, és biztonságosabbá teszik a kikötést. 

Gondolkozz előre

Az első, és talán legfontosabb szabály az, hogy légy előrelátó. Mielőtt megközelíted a célt, fejben állíts össze egy tervet. Ha tapasztalt vagy, ez automatikusan menni fog, ellenkező esetben egy kis gondolkodást igényel. Egyszerűnek tűnhet, de nagyon fontos!

A sebesség

Egy kikötőbe való beállás gyakran a hajózás, vitorlázás egyik legstresszesebb része. Ahhoz, hogy problémamentes legyen a dokkolás, meg kell találnod hozzá a tökéletes sebességet. Nem elég a hajó méretét és súlyát figyelembe venni, fel kell készülnünka arra is, hogy talán nem jól saccoltuk a távolságot, vagy a sodrást, így a lendület nagyobb lesz a vártnál. A lassú, folyamatos közelítés kulcsfontosságú.

Kommunikálj

A fejedben megfogalmazott tervet kommunikáld a legénységgel is, egyértelműen add ki azokat a feladatokat, amiket nem te végzel. A feladatok mellett legyen egyértelmű a cselekvések sorrendje is. 

Készítsd fel az utasokat is

A kellemetlenségek elkerülése érdekében érdemes az utasok figyelmét is felhívni a kikötésre. Így nem csak őket, de a hajót is megvédheted, kisebb eséllyel reagálnak majd negatívan, ha nem éri őket váratlanul a kikötéssel járó nyüzsgés.

Légy te a parancsnok

Nagyon fontos, hogy a kikötés alatt az utasok végig a hajón maradjanak. Senkinek se engedd, hogy kiugráljanak a partra, mielőtt befejeznétek a manővert. Ha kiugranak a hajóból, az megváltoztathatja a hajó mozgásirányát, így balesetet okozhat, ráadásul ez a kikötés folyamatát is meghosszabbíthatja.

Tartsd távol az utasokat a kritikus helyektől

Ne hagyd, hogy az utasok – felnőttek vagy gyerekek – megzavarjá a kikötés folyamatát, a segítők munkáját. Egy óvatlan mozdulat, és máris megtörtént a baj. A legjobb, ha tapasztaltaktól kérsz segítséget, szintén nem túl jó döntés, ha valamelyik utast kéred fel arra, hogy segítsen a kikötés során.

Ha szükséges, tartsd a kapcsolatot a kikötő személyzetével

Segítséget kérhetsz a kikötő személyzetétől is, ha nem találsz megfelelő helyet a hajód számára, esetleg egy másik hajó elállja az utat, vagy nem sikerül tökéletesen kikötni a hajót. 

A tökéletes hely kiválasztása

Talán alapvetőnek tűnhet, de nem feltétlenül az a legjobb hely, amelyik a legközelebb található a parkolóhoz, ahol az autód áll, vagy egy kávézóhoz, ahol már szívesen elfogyasztanál egy jó kávét. Az irány, a lendület, a hajó paraméterei mind befolyásolják azt, hogy hol lesz a legmegfelelőbb kikötni a hajót. 

Soha ne feledkezz meg a szélről

Soha nem szabad megfeledkeznünk a szélről, de hogyan is tudnánk? Inkább arra érdemes odafigyelni, hogy a szél a nyílt vizen teljesen máshogy hat a hajóra, mint egy szűk kikötőben. Még a dokkolás előtt mérd fel az erősségét és irányát.

Légy felelősségteljes

Légy határozott az egész folyamat alatt, hiszen te felelsz a hajón tartózkodó személyekért. Tervezz, gondolkozz, készítsd fel az utasokat, hogy minden lépés egyértelmű és világos legyen. 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Alsóörs - Vitorlás SC

Alsóörs - Vitorlás SC kikötő - tudnivalók: Az alsóörsi Vitorlás SC kikötője a tó...

Üzleti rendezvényhelyszín hotelben

Többnapos üzleti rendezvény hotelben   Ahhoz, hogy a rendezvényünk valóban sikert...

Balatonaliga Horgász Egyesület Kikötő

A Balatonaligai Horgász Egyesület kikötője a Balaton keleti medencéjének keleti partján...

Révfülöp Üdülőszálló Kikötő

A Balaton nyugati medencéjének északi partján található az Üdülőszálló...

Flaute

A flaute jelentése teljes szélcsend.