Íme a Tiltott város titokzatossága

Varga Zsanett, ZH

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A Tiltott város. Már a neve is titokzatos és sokáig az volt a külvilág számára is, hiszen hosszú-hosszú évtizedekig nem lehetett oda belépni. De miért volt ez így? Miért volt annyira tiltott ez a város? Miért lehet manapság akkor már mégis látogatni? Minden kérdésre megkeressük a választ.

Hallottál már a tiltott városról?

Szóval a Tiltott város csaknem ötszáz éven át szolgált a kínai császárok lakóhelyeként (1426 és 1911 között összesen 24 császárt szolgált a város) és a kínai birodalom ceremoniális és hatalmi központjaként.  Olyannyira igaz ez, hogy ha tehette egy császár se lépett ki a városból. A várost arra találták ki, hogy a császár életét szolgálja ki. Ehhez elképesztő mennyiségű ember kellett, hiszen csak az étkek elkészítéséhez 6000 ember kellett. Tehát ha a császár se lépett ki, akkor a falak közé be se lehetett egyszerűen jutni. 

Az épületegyüttes a hagyományos kínai palotaépítészet remekművének számít, ami sok évszázadon át befolyásolta a kulturális és építészeti irányzatokat Kelet-Ázsiában és másutt is. 1987-ben választották be az UNESCO világörökségi helyszínek közé. Ezt tartják a világ legnagyobb régi faépület-együttesekének. A palotaegyüttes mértani pontosságú négyzethálós geometrikus alapszerkezete hűen tükrözi a császári Kína társadalmának szigorú, hiearchikus felépítményét.

Elképesztő, hogy milyen munka volt a felépítése, melyeket most hihetetlen számokkal fogunk érzékeltetni: a 11 méter magas fallal védett várost közel százezer mesterember és egymillió munkás készítette el az idők folyamán. A Tiltott Város nyolcszáz palotáját, 75 csarnokát, számos templomát, pavilonját, könyvtárát, lakosztályát és az őket összekötő kerteket, udvarokat és sétautakat a mongolok Pekingből való kiűzetésekor kezdték el építeni, még az 1400-as évek elején. Összesen 72 hektáron találhatóak itt paloták.

Fedezd fel a Tiltott várost!

A hivatalos bejárata a déli kapu volt: a császár itt közlekedett, itt szemlélte meg a seregét, innen hirdette ki az újév beköszöntét. A kapun belül található az Arany folyó egy szakasza is. Ezen öt csodálatos híd található, melyek mind a kínai világ középpontjának nevezett Mennyei Béke Csarnokához vezetnek. 

Mögötte található a Tökéletes Béke Csarnoka, ahol a császár a külföldi követeket fogadta. E csarnoktól északra három palota is van, melyekben a császári rezidencia kapott helyet. Különlegessége, hogy az uralkodópárnak külön rezidenciáik voltak, hiszen a Mennyei Tisztaság Palotája és a Földi Nyugalom Palotája külön-külön a császár, illetve a császárné lakóhelye volt.

Magának a Sárkánytrónnak a hatalma 1911-ig tartott. Az akkor 6 éves legifjabb uralkodó 1924-ig lakhatott amolyan házi őrizetben a falak között. Utána a hely romlásnak indult, az épületek állaga pusztulásba kezdett. De manapság már ismét pompa övezi őket, hiszen a nagy csarnokokban pompázatos kiállításokon mutatják be az elmúlt évszázadok világát.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

RC 44 vitorlás hajó

 RC 44 vitorlás hajó Az RC 44 egy kis vízkiszorítású, magas színvonalú One...

Kielwasser

Kielwasser - farvíz

Fenékdeszka

A fenékdeszka, vagy trepni a kajüt és a cockpit kiemelhető egységekből álló deszkázata.

Őszi wellness

Az őszi wellness egyre népszerűbb kis hazánkban is, hiszen számos előnye van. Ha az őszi...

Takk

A takkot csapásnak is hívjuk. Egy csapás lehet jobb, bal, pozitív illetve negatív. Ha...