Kísértet járta hely a Balatonon: a titkokkal teli Emmaus kápolna története

VN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ódákat tudnék róla zengeni, hogy mennyire varázslatos a Balaton-felvidék, és mennyi csodaszép látnivaló van itt( itt össze is szedtem egyébként a 10 kedvencemet, de ezeket a csodaszép, és izgalmas Balaton-felvidéki várakat sem érdemes kihagyni), de ezek között is az egyik legcsodálatosabb a Szent György-hegy. Ha valaki ezen a tájon túrázik, könnyen belebotlik egy elhagyatott házba, egy templomba, mely egy kerítés mögött bújik meg. A kertet gaz lepi, a romok azonban kívülről is látszanak. Lyuk tátong a drótsodronyon, csábít, nézd meg, mi van bent. Urbexesek nem haboznak, de a kicsit kalandvágyók is bemerészkednek, a látvány megdöbbentő és megkapó egyben.

 

Az elmúlás szelleme járja be ezt a helyet, szebb időt látott falak, egy gyönyörű helyen, meseszép kilátással. Talán már Te is sokat hallottál róla, hogy van egy titkokkal teli kísérteties hely is itt, méghozzá a Emmaus, vagy más néven Ify kápolna.

 

Nos, mikor utoljára jártunk itt, rengeteg fotót készítettünk, majd ismét visszamentünk drónnal is, annyira magával ragadott a hely hangulata, a látvány. Ezek után kicsit utána olvastam, és megpróbáltam kideríteni, hogy mi is történt valójában, milyen történet lakozik a romladozó épület falai mögött, és hogy van-e a kísértethistóriáknak bármilyen valóságalapjuk, melyekről az ottaniak beszélnek, ha megkérded, mit tudnak a kápolnáról...

Szép története van a kísértetjárta helynek

Az Emmaus, vagy másnéven Ify kápolna tényleg nem szívbemarkolóan szép látványt nyújt az arra zarándokolóak számára, sokkal inkább érezheti úgy az ember, mintha egy horrorfilm forgatási helyszínére csöppent volna, pedig az omladozó épületfalak szép történetet zárnak magukba, Ify Lajos egykori fonyódi plébános történetét. Az épületet ugyanis ő építette sajátkezűleg a Szent György-hegy tetején, ami nemcsak remetelakként, hanem zarándokszállásként is funkcionált, habár mára már nem sok ép rész maradt meg belőle ,a kereszt még mindig áll, ami ezt szimbolizálja. De lássuk is a falak mögött megnyugvó történetet.

Kattints a képre, galéria nyílik, megdöbbentő képekkel! Az elmúlás szelleme járja be ezt a helyet!

#GALERIA-51#

Az Emmaus kápolna története

A kápolnát tehát Ify Lajos készítette, de vajon miért, és mikor? A keszthelyi Ify Lajost 1917-ben szentelték pappá, majd fonyódra került elég aktív volt, sokat tett a helyiekért, többek között megszervezte a helyi plébániát, valamint elintézte, hogy a templomnak legyen orgonája, harangja, és ezen kívül hozzá fűződik több más egyházközség megszervezése is, kápolnák építése és egy iskola létrehozása. De aztán jött a második világháború, amikor, mint tudjuk, nagyon sok minden megváltozott, sokan kerültek veszélybe, rendszerek jöttek, és mentek. Ify kiállt a zsidók, és az elveikért üldözöttek mellett, de ezzel egyidejűleg visszakellett lépnie papi hivatásától, nem szerette volna, ha beszervezik békepapnak a kommunizmusban. Mielőtt a plébánia éléről leváltották volna, önkéntesen visszavonult, kezdetben egy szerzetesrendnél húzta meg magát, de mikor azt feloszlatták úgy döntött, a Szent Györgyhegyi családi birtokra vonul vissza.

Az alábbi videón drón segítségével felülről, illetve a leomlás előtti állapőotot belülről is láthatjuk, ahogy már soha többé nem. Érdemes megnézni: 

Menedékszállásként üzemelt a kápolna

Ify Lajos saját kezével építette fel családi birtokukon a remeteszállást az 1950-es évek környékén, azonban sokaknak adott otthont, olyanoknak, akik rászorultak, szentmiséket is tartott nekik.  Ify egyébként alapos zenei nevelést is kapott, aminek köszönhetően legendásan zeneszerető volt, amiről az épületben található zongorának sajnos már nem igen nevezhető romok is árulkodnak, volt egy harmonikaszoba, valamint egy óragyűjtemény is helyet kapott a házban. 
 

Ha kíváncsi vagy, hogy milyen kísértettörténet alakult ki a kápolna körül, és pontosan merre kell indulni, hogy felleld az omladozó épületet, vagy kíváncsi vagy a drónos felvételre, lapozz a következő oldalra!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Születésnapi buli helyszín Budapest

Igényes, elegáns, exkluzív születésnapi buli helyszín Budapesten? Megtaláltad! A...

Takarás

Egy hajó akkor van takarásban, ha egy másik hajó elfogja előle a szelet. Ez létrejöhet...

Jolle

A jolle uszonyos(svert), kabin nélküli sportvitorlás. Például: 420,470, Finn Dinghi, Cadet.

Programok Eger

Programok Eger közelében? Nem nehéz a választás, hiszen ebben a gyönyörű városban minden...

Bal csapás

A hajó balcsapáson halad, ha a vitorlába "balról csap" bele a szél. Versenyben a...