A Balaton borrégiója, borvidékei

Ilyés Zsófi

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A Magyarországon kapható borok világhírűen finomak, és a lista élén a balatoni boraink állnak ízviláguk, zamatuk miatt. Most a balatoni borrégióról,és ennek vidékeiről írunk nektek.

Badacsonyi:
Probus római császár már a rómaiak idejében is termesztett itt szőlőt, ami később egyházi tulajdonba került át, és a XVIII.-XIX. Században tokaji aszú méretűre nőtt a hírneve, és később új szőlőfajták is terítékre kerültek a technológiai újítások után. Az olaszrizling terem itt nagy mennyiségben, amit a tőkén tovább érlelnek, és úgynevezett szemelt rizlingként kerül forgalomba. 
Ezeken a termőterületeken található meg a Chardonnay, és a Szürkebarát is, de régen a Kéknyelvű volt a jellemző bor erre a részre. A badacsonyi borokat testesség, és zamatosság jellemzi leginkább. 


 

Balatonboglári:
A Balatonboglári borvidéknek az éghajlata nagyon kedvez a bortermesztésnek, hiszen napfényben gazdag, és az évi csapadékmennyiség is megfelelő. Ez a borvidék először vörös, és fehérborok termőhelye volt, de a XX. század második felétől a vörösbor termelése vette át az uralmat.
Az itt található borok közé tartozik a Gyöngyöző bor, a Chardonnay barrique, és a Lellei merlot is.


 

Balatonfüred-Csopaki:
Ez, a Balatonnal párhuzamosan vonuló borvidék talán a legminőségibb borok szülőhelye, amely mintegy kétezer évesre tehető, klímája egyenletes. Néhány szőlőt nagy mennyiségben termesztenek itt, de van olyan is, amit pusztán csak érdekességből, de elsősorban fehérborok szőlői ezek, de a Tihany környékén élő ültetvények közt nagyon finom vörösborba való szőlőt is nevelnek.
Ide tartozik az Olaszrizling, a Tramini, és a Sauvignon Blanc is. Bevallom, nekem ez a kedvenc borvidékem, ezeknek a boroknak a zamatát kedvelem leginkább. Amikor csak tehetem ellátogatok erre a környékre, hiszen a látnivalók és a táj miatt is ez a régió áll legközelebb a szívemhez. Ha erre járok, akkor pedig Alsóörsöt választom kiindulópontnak, itt található ugyanis az északi part legjobb strandja, és szállásból is itt találtam meg a számomra leginkább megfelelőt, ITT meg is mutatom, melyik az! 

Zalai: 
Bár ma annyira már nem ismerik ezt a borvidéket, régen a legnagyobb magyar borvidék címét viselhette, és borai még ma is isteni ízvilággal vannak megáldva, és bár nem igazán törtek be borai a magyar piacra, a kis magyar termelők borai igenis figyelemreméltóan ízletesek. 
Itt termesztik a Királyleányka, a Zweigelt, és az Irsai Olivér szőlőit.

Nagy-Somlói:
Ez, a Bakony lábánál fekvő borvidék  Magyarországon a legkisebb. Az itt termelt szőlőnek nagyon kedvez a fekete bazalt hőelnyelő tulajdonsága, hiszen éjjel és nappal is, egyenletesen sugározza a meleget a szőlőre, és a jégeső is pont elkerüli a vidéket. 
Itt termesztik a Hárslevelűhöz, a Chasselashoz, és a Sárga Muskotályhoz is a szőlőt.


 

Balaton-felvidéki:
Ez a borvidék pont a Dunántúl közepén terül el, a Balaton északi partjánál, és ez a terület viszi tovább a több, mint kétezer éves római szőlőtermelés hagyományát, és az itt nevelődő szőlőtőkéknek a legnagyobb részben az Esterházy-család volt a tulajdonosa, de az 1300-as években a Veszprémi püspökség hozott itt létre hatalmas szőlőtermelő területeket.
Itt találhatjuk többet között a Dobosi, a Pálffy, és a Papp Pincészetet is, kiváló boraikkal. 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

J24

J24 vitorlás hajó történet Az amerikai Rod Johnson, sok siker sztorihozhoz hasonlóan, a...

Kávéház Budapest

Sokan nem tudják, de kis hazánkban található a Világ Legszebb Kávéháza! Ezen legendás...

Unterlieck

Az unterlieck a nagyvitorla (Gross) alsó éle.

Groupama 3

Groupama 3 vitorlás hajó bemutatása A Groupama 3 maxi trimarán 2004 decemberében...

Balatongyörök Horgász Egyesület

A Balaton nyugati medencéjének déli partján található a Horgász Egyesület...