Ismerd meg te is a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkot!

Ilyés Zsófi

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Hazánk nemzeti parkjainak egyik legszebbje ez, összesen hat tájvédelmi körzet összevonásával. Most megismerheted te is a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkot!
 

A park felépítése mozaikos, és 1997-ben alakult két megye, Veszprém és Zala területén, összesen 57 ezer hektárt magába foglalva. 

Területi egységei:

Tihany:

A Tihanyi-félsziget a nemzeti park legrégebb óta védett része a maga 16 négyzetkilométeres kiterjedésével. Hazánk első tájvédelmi körzete alakult meg itt 1952-ben, a Tihanyi-félsziget Tájvédelmi Körzet, különös gejzírkúpokkal, bazalttufákkal, és számos természeti képződménnyel, és egészen ritka állat, valamint növényvilággal.

Pécselyi-medence:

Természeti értékein kívül az öreg pincészeti borok, valamint a hagyományörző gazdálkodási módik jellemzőek a medencére. A körzet létrehozása 1997-ben történt, és olyan ritka madárfajokra bukkanhatunk, mint a  közép fakopáncs, valamint a gyurgyalag, és ezek mind védett állatok.

Káli-medence:

1984. óta tájvédelmi körzet a medence, mely a hegyekkel van körbeölelve. Láprétjei kimagasló figyelmet érdemelnek, valamint az itt fellelhető bazaltzsákok és kúpok, az úgynevezett „kőtengerek” is. 

Badacsony, Tapolcai-medence:

1965-ben létesült ez a tájvédelmi körzet, melyhez 1978-ban a Szentgyörgyhegyi Tájvédelmi Körzetet is hozzákapcsolták. E helyen bukkanhatunk rá a ritkaságszámba menő csellingre, pikkelypáfrányra, valamint a vörös vércsére és a kövirigóra is. 
 

Keszthelyi-fennsík:

E fennsík dolomitból áll javarészt, s felszíne az itt fellelhető víznyelőktől és kőoszlopoktól lesz sokszínű. Ide kapcsolódik még a Tátika-hegy is, és az ezen található ősbükkös már 1953. óta védett, mára már erdőrezervátum. Maga a körzet pedig 1984-ben lett megalapítva.

Kis-Balaton:

Létezése három -féle tényezőnek köszönhető, hiszen a Zala folyó itt teszi le hordalékát, a terület eltőzegesedett, és az ember is számos átalakítást végzett itt, de sajnos az állandó emberi belerondítások miatt a terület vadon élő madárvilága veszélybe sodródott. 
1979-ben a Kis-Balaton a „Nemzetközi jelentőségű vadvizek” listájának tagja lett, majd 1984-ben számos ritka madráfaj betelepítése történt meg.

A nemzeti parknak számos természedvédelmi területe van, mint például a devecseri Széki-erdő, a sümegi Mogyorós-domb, vagy a tapolcafői Láprétek területei, és ha bejárjuk területének egy részét, számos természetvédelmi csodával, ritka állat, valamint növényfajokkal találkozhatunk, védelme pedig közös érdekünk. 


 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Bandázsolás

A bandázsolás a kötélvég összefonása, másnéven babázás, vagy fuxolás.

Balatonlelle - BL Yacht Club

A BL Yacht Club Vitorláskikötő bemutatása:  A Balaton nyugati medencéjének...

Fine dining étterem Budapest

  A fine dining kifejezés egyre elterjedtebb Magyarországon. Akik ezt a műfajt kedvelik,...

Csopaki Hajóállomás Zrt.

A Balaton keleti medencéjének északi partján található a Balatoni Hajózási Zrt. csopaki...

Étterem Budapesten

Egy különleges éttermet keresel a főváros szívében? A Városliget Café & Restaurant...