Fenntartható vízvédelem Balatonon: jól haladnak a nagyszabású munkálatok a 14 vízfolyáson és a Kis-Balatonnál

NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A Balaton, Magyarország gyöngyszeme, nemcsak a turisták, de a környék lakosai számára is életfontosságú. Ennek a gyönyörű tavaszi élővilágát és kristálytiszta vizét meg kell őrizni a jövő generációk számára. Az utóbbi évtizedekben több intézkedést is meghoztak a Balaton védelmében, de most újabb lépéseket tettek annak érdekében, hogy fenntartsák és javítsák a tó vízminőségét.

Balatoni vízgyűjtő: a fejlesztés részletei 

Szeptember 20-án egy különleges eseményen mutatták be a Balaton vízminőségét javító, nagyszabású fejlesztés LOT3-as projekt részleteit. A projekt részeként olyan munkákat végeznek el, amelyek a Zala és Veszprém vármegyei Eger-víz patak kotrásával és egyéb vízvédelmi intézkedésekkel foglalkoznak. Az eseményen a Szabadics Zrt. munkatársai mutatták be az eddig elért eredményeket és a jövőbeni terveket.

A Balatoni víz védelme kiemelkedően fontos

A projektet az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma bízta meg a Szabadics Zrt.-vel a kivitelezésért. Az elmúlt három évtized során már számos intézkedést hoztak a Balaton védelmében, például nádas szűrőmezők és uszadékfogók építésével, amelyek segítik visszatartani a hordalékot és a szerves tápanyagokat a tó vizétől. Most a Szabadics Zrt. azon dolgozik, hogy ezen rendszereket hosszútávon is fenntarthassák és hatékonyan működjenek.

Balaton vízvédelme: az eseményen belátást nyerhettek a résztvevők a projektbe

Az eseményen bemutatásra került a Balaton északi partján található Lesence-vízrendszer revitalizációja is, amely kulcsfontosságú a Balaton vízvédelme szempontjából. Ugyanakkor nem hagyhatták figyelmen kívül a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer fontosságát sem, melynek két zsilipjét is felújítják.

Emellett már hat vízfolyás hordalék- és uszadékfogóinak műszaki átadás-átvétele is befejeződött, beleértve az Eger-víz esetét is. Az Eger-víz területén vízhozam és vízminőségmérő monitoringállomásokat is létesítettek, hogy folyamatosan figyelemmel kísérhessék a vízminőséget és a tápanyagterhelést.

A projekt bemutató eseményén résztvevők bejárhatták az Eger-víz Kapolcson áthaladó szakaszát is, ahol nemcsak a páratlan szépségű völgy látványát csodálhatták meg, hanem megismerhették a több mint 5 milliárd forint támogatásból megvalósuló munka célkitűzéseit és eredményeit is. Ez a projekt egy fontos lépés a Balaton hosszútávú vízminőségének fenntartható kezelésében és megóvásában.

A Balatoni vízvédelmi projekt hatalmas lépés

A Balaton nemcsak Magyarország egyik legszebb természeti kincse, hanem a közösség értékes javadéka is. A jelenlegi vízvédelmi és felújítási projektek segítenek megőrizni és megőrizni ezt a csodálatos tavat a jövő generációk számára. Az ilyen intézkedések biztosítják, hogy a Balaton továbbra is élvezhető és fenntartható maradjon, és hogy a természeti szépségek örökké megőrzésre kerüljenek.


Forrás: magyarepitok.hu
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Siófok - BH Zrt.

Siófok BH Zrt. Vitorláskikötő bemutatása Siófokon a kihajózás jelentheti a legnagyobb...

IMOCA 60-foot

A Vendée Globe hajója: 60-foot IMOCA A 60 lábas IMOCA hajót a nyílt óceánokra,...

Tőkesúlyos hajó

Tőkesúllyal és kabinnal rendelkező vitorlás hajó. Nevezik még kielernek is.

Marás

A Balaton déli partján, a víz alatt húzódó keskeny, sekély zóna, amit úgynevezett...

Karabíner

A karabíner rugós csat, elengedhetetlen felszerelés a hajósok és túrázók számára....