Kutatócsoport vizsgálta a Balaton vizét – Nagy lehet a gond a kagylókkal?

ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Egy kutatócsoport a Balatonban jelen lévő átmeneti fémek és félfémek forgalmát vizsgálták, amihez a kagylók is hozzá tartoznak. A kagylók fémtartalma nagy befolyással van a több környezeti eseményre, mint az algavirágzás, vagy a nyárvégi üledék és vízhatárfelületen mérhető az oxigénhiányos állapotok.

Kutatók vizsgálták a Balaton vizét


Az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) kutatói együttműködő kutatást végeztek a Pannon Egyetem Fenntartható Megoldások Kutatócsoportjával, az ELKH Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) Genetikei Intézetével és a lengyelországi Torun Kopernikusz Egyetemének munkatársaival.


Az együttműködés során megállapították, hogy az invazív Dreissena kagylófaj (kvagga és vándorkagyló), amely tömegesen fordul elő a Balatonban, meghatározó szerepet töltenek be az évszakos aktivitásukkal a természetes geokémiai háttér és az emberi tevékenységekből származó elemek mozgásában és raktározásában.


A projekt során 17 elemet vizsgáltak a kutatók a vízben, felszíni üledékben, a kagylók lágyszövetében és a héjukban, amelyek hozzájárulnak az ökológiai rendszer működéséhez. Az év különböző időszakaiban végezték a vizsgálatot, a szigligeti és a siófoki medencében. A vizsgálat során feltárták a hasonló viselkedésű elemek és fázisok elemmozgásait is.


A balatoni kutatás eredményei


A kutatások eredményeképpen azt állapították meg az együttműködő felek, hogy a kagylók fémtartalmának változása kapcsolatban állhat az olyan eseményekkel, mint a Balaton nyugati medencéjében létrejövő nyárvégi üledék és vízhatárfelületen mérhető oxigénhiányos állapot kialakulása vagy az algavirágzás. Siófokon a közelmúltban eléggé megnövekedett az urbanizáció és a tó körüli borvidékeken a szőlőre használt gombás fertőzések ellen használt permetszerek szintén befolyásolják az eredményeket.


A kutatócsoport a balatoni kagylók esetében először vizsgálták a kagylók fémterheltségére utaló fehérjék génkifejeződését az elemtartalom-mérések mellett. A balatoni kagylók a tó elemforgalmára is nagy jelentőséggel bírnak, ezért több környezeti esemény, valamint az élőlényekre gyakorolt hatásának indikátora.


Fémterhelés a Balatonban


A korábbi évtizedeken keresztül zajló kutatás eredményében azt is hangsúlyozták, hogy az emberi tevékenységből származó fémterhelés továbbra sem jelent kockázatot a Balaton egészére nézve, sőt az előző évekhez képest még csökkentek is ezek a számok.
A vitalitás-monitoring program elindítását támogatják a Balatonban előforduló Dreissena kagylók  nyomon követésének céljából.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Veret

Veretnek hívjuk a hajó fémből készült alkatrészeit.

Gitana 11

Gitana 11 vitorlás hajó leírás történet A hajót 2001-ben építették, akkor még...

szélcsend

Levegő nyugalmi állapota, vagyis áramlása oly gyenge, hogy érzékeinkkel nem vesszük észre

Üzleti rendezvényhelyszín hotelben

Többnapos üzleti rendezvény hotelben   Ahhoz, hogy a rendezvényünk valóban sikert...

Badacsony - Hajóállomás BH Zrt.

Badacsony Hajóállomás BH Zrt. kikötő tudnivalók: Mindenképpen azt ajánlom a...