Barangolás a Balatonon II.: Északi kulturális, turisztikai települések 1.

SKHeni

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

 

A Balaton egész területe turisztikai régió. A "Magyar tengernek" nevezett legnagyobb hazai tavunknak most az északi partját vesszük górcső alá kulturális és turisztikai szempontból. Tarts velünk néhány oldal erejéig!

Vonyarcvashegy

A Balaton észak-nyugati partján, Keszthely közelében foglal helyet Vonyarcvashegy, a 2400 lakost számláló üdülőfalu. Egyik nevezetessége a 40 Halász Emlékhely, amely eredetileg halottasház volt. Épülete omladozni kezdett, ezért döntött úgy a helyi önkormányzat, hogy felújítja és látogathatóvá teszi a turisták számára. Egy kerámia domborművet is elhelyeztek az emlékműben, amely a 40 halász legenda emlékét őrzi, akik szerencsésen megmenekültek egy balatoni pusztító vihartól. Szintén a 40 halász legendájához kapcsolódik a Szent Mihály-domb és Szent Mihály kápolna, ahol csodálatos kilátás nyílik a Balatonra. A bor kedvelőinek fantasztikus élményben lehet részük, ha ellátogatnak a Festetics Helikon Taverna borászati és gasztronómiai kiállító térre. A 2013-ban felújított, 130 fő befogadására alkalmas, hangulatos borospince a Festetics család és a balatoni bortermelés történelmét mutatja be 3D-ben. A kiállítás legértékesebb darabja az 1947-ből való da Bibere edény az „Adj innom!” felirattal. Az épülethez tartozik még egy borszaküzlet souvenir vásárlására. Vonyarcvashegy legnépszerűbb fürdőhelye a Lidó strand, amely számos vízi sportnak ad otthont (szörfiskola, vízi sípálya, vízi aerobik), ezen kívül lehetőség van még itt kerékpárkölcsönzésre, minigolfozásra is. A folytatáshoz lapozz a következő oldalra!

Szigliget és Ábrahámhegy

 

A Balaton „gyöngyszemének” nevezett falucska, Szigliget, a nyugalom szigete. A falu fölé emelkedő várhegy, vár, tanúhegyek meseszép tájai teszik varázslatossá. Természeti csodáin a Kamon-kő Tanösvény vezet végig.  Nevezetességei közé tartozik a 239 méter magasan fekvő Ófalu, amely a Várhegy köré épült, hangulata a múlt századokat idézi. A török hódítókkal szemben Szigliget is a végvárrendszer részét képezte. Ezt követően az 1900-as években erősítették meg a falait és vált turisztikai látványossággá. Szigliget testvértelepülései közül fontos megemlíteni Fertődöt, ahol nem csak sétálhatunk egyet az Eszterházy családról elnevezett kastélyban, de részt vehetünk csodálatos zenei hangversenyeken is.

Ha továbbhaladunk a Balaton északi partján, elidőzhetünk Ábrahámhegyen a panoráma kilátóban, ahonnan varázslatos körpanoráma tárul elénk. A múzeumok, templomok, állandó és időszakos kiállítások mellett 2012-óta megtekinthető a 3.000 db-os gyűszű kiállítás, amely az öt földrész gyűszűit mutatja be az ókortól napjainkig. Természetesen itt is van lehetőség fürdőzésre a számos szórakozási lehetőség mellett. Lapozz a következő oldalra!


 

Révfülöp

A 274 méter magas Fülöp hegy lábánál fekvő festői szépségű Révfülöpön mintegy 1300 lakost tartanak nyílván. Ábrahámhegyhez hasonlóan itt is pazar panoráma nyílik a Fülöp- hegyi Kilátóból a Balatonra és vidékére. Aki Révfülöpre látogat, az az Európa sétányon végighaladva gyönyörködhet a Balaton megcsillanó tükrű vízében. Az idlátogatók szomját oltja az egyedi „Békakirály” névre keresztelt bronz ivóvíz kút. Az üdülőhelyre látogatók a Császtai és a Szigeti strandon hűsölhetnek. A Révfülöpi hajóállomáson sétahajózásra jegy váltható.

Révfülöptől nem messze látható a különleges Ecséri templomrom háromhajós épülete, a római kort idéző maradványaival a XII-XIII. századból. Az 1400-as években gótikus stílusban építették át, de a 16. századi török vész pusztulást hozott az épületre. Az 1960 körül kezdték újra restaurálni. A következő oldalon találod a folytatást!

 

Tihany

A Balatonba nyúló Tihanyi-félszigetre látogatók kedveltebb célpontjai a Bencés Apátság, a Barátlakások, a Kálvária, és a gejzírmező. Ezen kívül Tihany a nyaranta megrendezésre kerülő Levendula Fesztiválnak ad otthont, melynek keretében megismerhetjük a levendula termesztés és feldolgozás történetét és akár az aratásban is részt vehetünk. A Ciprián-forrás kristálytiszta vize csillapíthatja szomjunkat, ha ezen a helyen járunk. Ez a forrás nevét felfedezőjéről, Ciprián apátról kapta. Tihany az ország első természetvédelmi területe, mely címet 1952 óta viseli. A híres tihanyi visszhangot költőnk, Csokonai Vitéz Mihály versében is megörökítette “A tihanyi echóhoz” című versében, viszont ma már a dúsabb zöld növény és a beépített területek miatt nem annyira hallható vissza a kiáltott hang.  A csodálatos természeti környezet mellett a babamúzeum, marcipánmúzeum, skanzen várja a kikapcsolódni vágyókat, szerdánként pedig egy hajózással egybekötött borkóstoláson is részt vehetünk. A kirándulás szerelmesei a Visszhang-, Legenda-, és a Levendula körút közül választhatnak.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Baumlift

A baumlift meghatározását lásd a pihentető szótárszónál.

Log

Log - hajósebességet mérõ müszer

Művészeti előadás

A művészeti előadás a művészetek teljes körét átfogó bemutató, beszélgetés, s egyfajta...

Óvodai dajka tanfolyam

    Ha Ön szereti a gyermekeket és örömmel forgolódik közöttük, és nap mint...

Méder Áron

Méder Áron fórum topik itt!   Méder Áron életrajz Méder Áron 1979...