Országunk első nemzeti parkja, a Bükki Nemzeti Park

Ilyés Zsófi

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Hazánk szerencsére számos természetvédelmi tájban és nemzeti parkban is bővelkedik, ám ezek között is vannak kiemelkedőek, és most a Bükki Nemzeti Parkot ismerheted meg közelebbről.
 

A Bükk-vidék, mely az Északi-középhegységben található, igen színes földtörténeti múlttal rendelkezik, és a Bükki Nemzeti Parkra is itt bukkanhatunk rá, mely elsőként lett alapítva hazánkban.
 
 
Nagy része tengeri leülepedett kőzetek maradványa, mely főként mészkőből és dolomitból áll. A fennsíkot nagyon meredek sziklaszirtek ölelik át, melyek közül a Bél, a Pes, és a Vörös-kő a kiemelendő, s ezekről lenyűgöző panoráma nyílik számunkra a hegység lábára.
 
 
Magának a Bükk-vidéknek a sajátossága a rengeteg karsztforrás, és az azok vizeiből kiváló mésztufa képződmények.
A nemzeti park területén több, mint 1100 barlangot ismerünk már, és ezekből 45 mára fokozottan védett. Itt bukkanhatunk rá hazánk legmélyebb barlangjára is a maga 275 méteres mélységig nyúló Bányászra.
 
 
 
 
 
Szót és jelentőséget érdemlő barlangjai még a Lillafüreden lévő Anna, valamint István-barlang, a miskoltapolcai Tavasbarlang és a Balla, melyet szabadon megtekinthetünk.
 
 
Az itt fellehető források és patakok bővízűek, legfőbb nevezetesség pedig a Szalajka-patak 17 méterre aláhulló Fátyol-vízesése.
 
 
A Bükki Nemzeti Park 95%-ban erdőkből áll, legelterjedtebbek itt a cseres-tölgyesek, melyeket hatszáz méteres magasság után már a hegyvidéki bükkösök váltanak fel.
 
 
Növényvilága sem elhanyagolandó, hiszen számos ritka és fokozottan védett növényfaj él itt, melyekbe a sárga ibolya, az északi sárkányfű, a moldvai sisakvirág és a tüzes liliom is beletartozik.
 
 
A bükkösökről is szót kell említeni, hiszen nem egy jégkorszakból fennmaradt ritkaságnak szolgálnak otthonául, és ezek mind-mind nagyon őrzöttek, akárcsak maga a bükkös.
Állatvilágának legkiemelkedőbb tagja a szerecsenboglárka nevet viselő rovarfaj, de nem szabad kihagyni a havasi tűzilepkét, a havasi cincért, a gyepi békát, hegyi billegetőt és az uhu baglyot sem.
 

Emlősben sincs hiány, hiszen a hiúz már több, mint tíz éve él itt, és állandó lakójává vált a bükkösöknek.
A száraz vidékeken bukkanhatunk rá a pannongyíkokra, de a leglátványosabbak a meleg övezetből a lepkék, melyek picik ugyan, de értékük annál nagyobb.
 

Számos világszintű ritkaság van az állatok között is, és ezek közül a bükk-vidéki barlangokban élnek a hoszúszárnyú denevérek, melyek a barlangban élnek, szaporodnak és telelnek.
 
 
 
A nemzeti park környező településein számos látnivaló is van, ezek közül ki is emelünk párat:
 
 
Lillafüred:

Itt található az István-barlang, az Anna-mésztufabarlang, és a Lillafüredi Állami Erdei Vasút, mely tökéletes családi program lehet.
 
 
 
Szilvásvárad:

A nemzeti park egyik legkedveltebb, és leglátogatottabb kirándulási úticélja, mely erdei kisvasúttal teljes egészében körbeutazható és a Szalajka-forrás, valamint a világhírű lipicai lovak is kihagyhatatlanok.
 
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Balatonlelle - BL Yacht Club

A BL Yacht Club Vitorláskikötő bemutatása:  A Balaton nyugati medencéjének...

Ábrahámhegy kikötője

A TVSK kikötője a Balaton nyugati medencéjének északi partján található. 100 cölöpös...

Bum

A bum meghatározását lásd a nagyvitorlarúd szótárszónál.

Kenese - Balatonfői Yacht Club (BFYC)

A  Kenesei Balatonfői Yacht Club Vitorláskikötő bemutatása: A Balaton keleti...

Trimmzsinór

A vitorlában lévő vékony állítózsinór. Általában a vitorla alsó- és hátsóélébe...