Érdekességek a Balatonról, amelyekről tuti nem tudtál!- I. rész

Ilyés Zsófi

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Szinte mindenki ismeri legnagyobb tavunkat, a Balatont, ám számos olyan titkot rejt magában mely meglepő és egyben érdekes is. Az első részben a tíz legérdekesebb dolgot tudhatod meg a magyar tengerről!

 

1.

A Balaton hazánk és egyben Közép-Európa legnagyobb tava, felülete összesen 594 négyzetkilométer, 72 kilométer hosszú, szélessége pedig az 1,5-től egészen a 14 kilométerig is terjedhet.

2.

Neve a szláv eredetű „blato” szóból került ki, mely mocsarasat, láposat jelent. A németek előszeretettel hívják Plattensee-nek, latinul pedig Lacu Pelso-nak ejtjük és mindkét elnevezés a magyar tenger sekély mivoltjára utal.

3.

Medrének kialakulását mintegy 15 000 évre, a holocén korszak idejére tehetjük, tehát viszonylag fiatal természeti képződménynek számít, létrejöttét pedig a tektonikai lemezmozgások és  a szélerózió egyaránt fontos volt.

4.

A magyar tenger kiszáradását már nem egyszer előre megmondták, hiszen nem egy év telt el úgy, hogy iszonyatosan alacsony volt a vízállása. Ilyen legutóbb 2003-ban volt.

5.

Összesen 1800 millió köbméternyi víz van a Balatonban, ahhoz hogy ez cserélődjön, két év kell. Attól függetlenül, hogy nem mindig látszik, Európában a magyar tengernek van az egyik legtisztább vize.

6.

A tó vízfelületén szokatlanul nagy hullámok, akár két méter magas és 12 méter szélesek is kialakulhatnak, mely a sekélységéből és a Balaton-felvidéki hegyek kölcsönhatásának köszönhető.

7.

A Balaton, valamint annak környékének éghajlata a szokásosnál erősebb mediterráni és óceáni hatásokkal rendelkezik, a napos órák száma például évente itt kétezer körüli számot tesz ki.

8.

A Balatonon hatalmas viharok képesek kialakulni akár 35 km/h-s széllökések születhetnek cirka húsz perc leforgása alatt. A legnagyobb ilyen vihar 1961-ben történt, amikor is a szél sebessége elérte a 130 km/h-s sebességet.

9.

A tóban körülbelül ötven -féle halfaj él, környékén pedig számos védett és ritka madárfaj, ezáltal igen gazdag az állatvilága. Tavasszal a halak nagy számban pusztulnak el, hiszen ívási időszak van ilyenkor, ezáltal elfáradnak, majd el is hullanak.

10.

A magyar tenger nem csak most népszerű, hiszen több római császár is szívesen töltötte itt idejét a Római Birodalom fénykorában. A fenékpusztai ókori romkert pedig e császárok látogatásainak állít emléket.

Balatoni szállást keresel? Akkor itt az alkalom, hogy megismerd a legjobb, legkomfortosabb, legolcsóbb szállást, ami ráadásul az északi part legjobb helyén van, és rengeteg kirándulóhely könnyen elérhető innen! Partközeli szállás egy csendes környezetben! Kattints ide és tudd meg, hol van! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Fonyód Bélatelep Önkormányzat Csónakkikötő

A Balaton nyugati medencéjének déli partján található a Bélatelep Önkormányzat...

Reffelés

A reffelés a nagyvitorla felületének csökkentése erős szélben. Ha akkora szél fúj, hogy azt...

Rendezvénytermek Budapesten

A tökéletes rendezvénytermek Budapesten olyan helyszínen helyezkednek el, ami távol esik a...

Luvgierig

Luvgierig - a szél felé forduló hajót hívjuk így

Akác

Azt mindenki tudja, hogy az illatos akácvirás és a belőle nyert méz milyen hasznos, ugyanakkor...