Ezért nem homokos a magyar tenger partja, avagy ezért nem homokosak a balatoni strandok

VN, NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A Balatont sokszor csak magyar tengerként emlegetjük. Hazánknak sajnos nincsen saját tengerpartja, de a hatalmas kiterjedésű tavunk, a Balaton némiképpen kárpótol ezért a veszteségért. Hűsítő víz, napsütés, vitorlások, hajók, napernyők, strand hangulat, minden, ami kell, vagy mégsem? Némiképpen azért lehet egy kis hiányérzetünk, ugyanis hiányzik a homok! De miért nem homokos a Balaton partja?

A Balaton nem tenger

A legkézenfekvőbb magyarázat erre, hogy elsősorban azért, mert a Balaton mégis csak egy édesvizű tó, nem pedig tenger. De ha ennél kicsit részletesebb választ vársz, akkor sem kell csalódnod, mert utánajártunk mindennek ezzel kapcsolatban. Nekünk sem a kedvencünk, hogy csak lépcsőkön lehet bejutni a tóba, nincsen homok, helyette csak betonfalak, de nem dísznek vannak ott, hanem bizony fontos funkciót látnak el. Teljesen érthető, hogy benned is felmerült a kérdés, hogy vajon miért nem olyan a Balaton partja, mint más természetes vizeké, miért kellenek a helyenként veszélyes lépcsők minden strandra, és a csúnya falak? A válasz egyszerű: ha nem lennének a partvédőművek, akkor pár évtizeden belül a Balaton jóformán elveszítené a tó jellegét!

A Balatont a természet formálja

A Balaton egy természetes tó, és nem meglepő, hogy a természet formálja, a baj csak az, hogy nem kicsit. A Balaton a legtöbb helyen homokos, löszös, amit a szelek által mozgatott víz folyamatosan a tóba mos. Még annak idején, mikor a tó körüli védrendszer építésének a kérdése először felmerült, megvizsgálták a helyzetet, és kiderült, hogy 100 év alatt egy egész házsornyi terület víz alá került a ennek köszönhetően. A déli parton az iszaposodás következtében nagyjából 1,5 méternyi területet kebelezett be a magyar tenger évente. Ez pedig nemcsak azért hat negatívan, mert csökken a part menti terület, hanem a tó mélysége is csökken értelemszerűen ennek következtében. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a déli part, amit ez a folyamat jobban érintett, a part mentén sokkal sekélyebb.

Védőművek építése

Ennek ellensúlyozására találták ki a védőművek megépítésé. Bár már a második világháború előtt is megkezdték az építési munkálatokat, igazán csak ezután indultak meg az áttörő változások, hiszen ekkor jöttek rá, hogy a Balaton lesz Magyarország legfontosabb exportcikke. Persze a munkálatok közel sem haladtak gördülékenyen, és gyorsan, de szép lassal szakaszonként meg-meg épült a fal a Balaton körül, ami végsősoron hasznosnak és kifizetődőnek bizonyult, csak a homokos partokról kell lemondanunk miatta. Gyorsította a folyamatot, ha éppen egy hotelt kellett megvédeni, vagy ha a teleküzérek besegítettek a költségekbe.
 

Forrás: Kép Fortepan - Adományozó: Kriss Géza


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Flokko

A flokko egy könnyű széljelzó szalag.

Saling

Saling (ejtsd: száling) - árbocmerevítõ keresztrúd

Transat Jaques Vabre

Transat Jaques Vabre vitorlás verseny történet A Transat Jaques Vabre egy olyan vitorlás...

Palstek

  Csathurok, az egyik leggyakoribb vitorláscsómó (névadója: Stekk Pál legendája).

BAVARIA VISION 46

 A Bavaria 46 Vison bemutatása A giebelstadti hajógyár legújabb modelljét a Bavaria...