Különös dolgokat rejt az óceán sötétedés után

GA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A partokat kék fényben izzó víz mossa, különös teremtmények bújnak elő a mélységekből, a hold fénye pedig a valaha látott legnagyobb orgiákat idézi elő.

A biolumineszcenciától ragyog a víz

Biolumineszcenciáról beszélünk, ha valamely élő organizmusban egy kémiai reakció fény (foton) kibocsátásával jár. A világításnak számos, a túlélést segítő szerepe van: a táplálék csalogatása, a támadó elijesztése, lehet továbbá párválasztási segédeszköz is, illetve akár egyszerre több funkciót is betölthet ezek közül.

A páncélos ostorosok egyes vízi fajai szintén biolumineszcensek, melyek úgynevezett mechanikai stressz hatására kezdenek el erőteljes kék fényt kibocsátani, védekezés képpen. A vizet ért legkisebb zavar is kiváltja a világító reakciót, ami a csónakok közelében vagy akár az úszó ember által megkevert vízben megdöbbentő fényeffektusokat eredményez.

Orgiák a holdfényben

Nincs is romantikusabb, mint egy holdfényes éjszaka, főleg, ha az ausztráliai Nagy-korallzátony lakóiról, a korallokról van szó. Évenként egyszer, a holdfényes tavaszi éjszakában, sor kerül, a világ legnagyobb orgiájára, melyet a hold fénye idéz elő.

Egyszerre több mint 130 korallfaj spermiumot és petesejtet lövell ki. A megtermékenyített petékből létrejövő lárvák letelepednek és új kolóniákat alkotnak. A szaporodás ezen példája lehet a természet legcsodálatosabb szinkronizált viselkedésformája.

Különös lények bújnak elő a mélységekből

A sötétség leple alatt, ritkán látott tengeri állatok jönnek fel a víz felszínére, táplálékszerzés céljából. Az akár másfél méteres hosszúságot is elérő humboldt-tintahal az egyik legkülönlegesebb élőlény, melyet az éjjeli vizet kémlelve megpillanthatunk.

Az óceánokban nem ritka az úgynevezett vertikális, vagy függőleges migráció, ami annyit tesz, hogy az állatok éjszaka feljönnek a vízfelszín közelébe, nappal pedig visszahúzódnak a mélységekbe, követve a tápláléklánc legalján lévő zooplanktonok útját.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Fartőke

A fartőke a fából készült hajóknál a gerinc folytatása a fartükör síkjáig. Nagyobb...

Céges rendezvényhelyszín

Céges buli, céges rendezvény, céges vacsora? Céges rendezvényhelyszínt keresel Budapesten,...

Kirándulás Alsóörsön

A Balaton északi partja rengeteg látnivalóval várja a látogatókat. Vannak itt túraútvonalak,...

Schooner

A schooner, magyarosan szkúner, egy kétárbocos vitorlás hajó, amin a hátsó árboc magasabb.

Ahoi

Az ahoi egy régi hajós üdvözlés. pl: Nemere, ahoi!