Hamarosan kiemelik a második világháborús vadászgép roncsait a Balatonból

NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A Magyar Honvédség hivatalos oldalán szenzációs bejelentés látott napvilágot: október elején, több mint nyolcvan évvel a második világháború vége után, a szakemberek elkezdik a Balaton vizéből kiemelni azt a ritka kincset, amely magában hordozza a magyar repülési történelem egyik legfontosabb és legizgalmasabb fejezetét. Ez a történet a Balatonakarattya térségében megtalált, magyar gyártmányú Messerschmitt vadászrepülőgépről szól, amely 1944-ben veszett oda egy légitámadás során.

Második világháborús vadászgép roncs a Balatonban

A háború kegyetlen időszak volt, ahol az ellenséges hadseregek számos légitámadást hajtottak végre a magyarországi célpontok ellen. 1944. július 2-án az amerikai hadsereg ismét támadást indított Magyarország ellen, és ebben a küzdelemben a magyar vadászgépeknek is meg kellett küzdeniük a túlerővel. Egy ilyen küzdelem során az egyik magyar Messerschmitt vadászrepülőgép Balatonakarattya közelében a Balatonba zuhant, miután eltalálták. A pilóta, Beregszászi Sándor szakaszvezető hősi halált halt, és testét kiemelték a vízből. Azonban a repülőgépet nem tudták, mivel a Balaton mély vizei elnyelték, és ott pihent több évtizeden át – egészen mostanáig.

Második világháborús vadászgép roncs kiemelése a Balatonból

Most, évtizedekkel később megpróbálják előhozni ezt az egyedülálló repülőgépet a mélyből. A Magyar Honvédség méltán büszke arra, hogy sikerült azonosítani és megtalálni ezt a történelmi értékkel bíró roncsot. A Messerschmitt vadászrepülőgép, amely a győri Magyar Waggon és Gépgyárban licenc alapján készült, nem csak hadtörténeti, hanem ipartörténeti szempontból is felbecsülhetetlen értéket képvisel.


Az, hogy ez a repülőgép a világ egyetlen fennmaradt magyar gyártmányú Messerschmitt vadászrepülőgépe, önmagában is rendkívüli. A Messerschmitt Bf 109 típusú vadászrepülőgép az egyik legismertebb és legsikeresebb vadászgép volt a második világháború alatt, és számos hadsereg és légierő számára szolgált alapul és inspirációként. A magyarországi licencgyártás pedig azt mutatja, hogy Magyarország is jelentős szerepet játszott azon a korszakban azon repülőgépek előállításában, amelyek az élet-halál harcban segítették a pilótákat.

Második világháborús vadászgép roncs: októberben emelik ki a Balatonból

A műveletet a Honvéd Vezérkar Kiképzési Csoportfőnöksége szervezi és koordinálja, és a Magyar Honvédség több különböző alakulata is részt vesz benne. A roncs kiemelése nem csupán technikai és mérnöki kihívásokat jelent, hanem egy komplex, összehangolt erőfeszítést igényel a hadsereg részéről. A munka során a Magyar Honvédség 40 tonnás pontonja is bevetésre kerül, amely a merülőbázisként és munkaállomásként szolgál majd a Balaton vizén. 


Az előkészületek és a művelet összehangolása hosszú és gondos tervezést igényelt, hogy a roncs kiemelése sikeres legyen októberben. A pontos időzítés és a szakértői csapatok jelenléte alapvető fontosságú, hogy biztosítsák a művelet sikerét. A szakemberek és a történészek együtt dolgoznak azon, hogy minél több információt gyűjtsenek a repülőgépről, és a kiemelés során is gondoskodnak a roncs megőrzéséről.


Forrás: www.index.hu
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

RC 44 vitorlás hajó

 RC 44 vitorlás hajó Az RC 44 egy kis vízkiszorítású, magas színvonalú One...

Drengolás

A drengolás jelentése benyomulás, versenyen például az ellenfél és a bója közé.

szélcsend

Levegő nyugalmi állapota, vagyis áramlása oly gyenge, hogy érzékeinkkel nem vesszük észre

Stopper

Stopper: kötélfogó

Csáklya

A csáklya egy rúdra erősített kampó.