Tippek a téli vitorlázáshoz

Máté Balázs, NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Akár tetszik, akár nem, a tél végérvényesen beköszöntött, és ha a hó még nem is ért ide, a mínuszok már nagyon is a hétköznapok részeivé váltak. Ez azonban nem kell, hogy feltétlenül a vitorlázható időszak végét jelentse – a téli hajózás nagyon is lehetséges, csak sokkal több dologra kell odafigyelni közben.

A hideg időjárásnak megvan a maga előnye, hiszen ilyenkor kevesebben merészkednek ki a vízre, ezzel sokkal szellősebbé, nyugodtabbá téve az egyébként forgalmasabb területeket is. Ha az időjárási körülmények engedik, és a víz hajózható marad (tehát nem fagy be és nem áll fenn a jégtáblákkal való ütközés veszélye), akkor a téli hónapokban is szentelhetsz némi időt kedvenc sportodnak. Íme néhány tipp, amik segíthetnek biztonságosabbá és élvezetesebbé tenni a téli vitorlázást!

1. Mindig legyen tele a tank

Télen érdemes feltöltekezni mind üzemanyaggal, mind vízzel, amikor csak teheted. A kikötők kútjai nem valószínű, hogy ugyan úgy lesznek nyitva, mint a nyári szezonban, ráadásul a vízparti vízcsapokat is elzárhatják, hiszen fennáll a veszélye, hogy belefagy a víz a csövekbe.

2. Ne feledkezz meg a páráról

Azért is fontos mindig teletankolni a tartályt, mert ezzel csökkenthető a lecsapódó pára mennyisége is. Egy teli tankban sokkal kevesebb üres felület van, amin a pára lecsapódhat – ha ez az üzemanyagba kerül, akkor szennyeződés alakulhat ki benne.

3. Ügyelj a motorra

A sós vízben hagyott hajók esetén nem valószínű, hogy a motorban maradt víz megfagy majd a nagy hidegben, de érdemes odafigyelni erre is, különösen ha az előrejelzés keményebb fagyokat és hidegebb időszakokat jósol. Használj egy adag megfelelően elkevert fagyállót a hűtőközegben, és a biztonság kedvéért a nyersvizes rendszerben is.

4. Ügyelj az akkumulátorokra is

Egy dieselmotoros hajó beindítása sokkal több energiát igényel télen, mint nyáron, ezért győződj meg róla, hogy akkumulátoraid mindig legyenek felöltve. Ehhez használhatsz egy kisebb napelemet, vagy akár haza is viheted őket két hajókázás között.

5. Gondoskodj pontonrámpád biztonságáról

A pontonok a téli hónapokban penészessé, algássá válhatnak, ami csúszóssá és különösen veszélyessé teszi őket. Rendszeresen ellenőrizd sajátod állapotát, és takarítsd le alaposan, mielőtt használnád, majd sikáld át egy kis sós vízzel – a víz sótartalmának köszönhetően a rámpa nehezebben jegesedik majd be.

6. Tervezz rövid hajóutakat

Mivel a nappalok lényegesebben rövidebbek, mint az év többi részében, érdemes rövidebb hajókázásokra is készülni. A hidegben egyébként sem valószínű, hogy sokáig maradnál szívesen a vízen. Ha hosszabb hajóútra készülsz, akkor érdemes már napfelkelte előtt elindulni, hogy legkésőbb napnyugtára célba érj.

7. Elemózsia

Mindig legyen kéznél valamilyen forró innivaló, de tartsd észben, hogy a koffeintartalmú italok gyakran vízhajtó hatásúak is, így fogyasztásuk különösen kellemetlen, kényelmetlen helyzeteket eredményezhet. Ételek szempontjából jó, ha van a fedélzeten egy mikró, és néhány mikrózható fogás – melegen minden jobban esik ilyenkor.

8. Öltözködés

Habár beöltözve nehézkesebb szabadon mozogni a fedélzeten, a megfelelő öltözködés elengedhetetlen a biztonságos vitorlázáshoz. Érdemes inkább több rétegnyi vékony ruhát felvenni, mint néhány vastagot, mert ezek szabadabb mozgást biztosítanak, és több meleg levegőt is képesek megtartani.

9. Legyen napszemüveged

A Nap télen sem pihen, és van, amikor órákig süt anélkül, hogy egyetlen felhő is az égre tévedne. Ez segítheti és meg is nehezítheti a navigációt – egy egyszerű napszemüveg azonban megoldást nyújt a problémára.

 

10. Tartsd szárazon a köteleket

A kötelekre is oda kell figyelni a hidegben – ha megfagynak, akkor egyrészt tönkremehetnek, másrészt pedig a kezednek sem tesz jót, ha ilyenkor kell fogdosnod őket (ha elfelejtettél kesztyűt vinni, ami mindig kellene, hogy legyen nálad).

11. Vidd haza a vizes vitorlákat

Ha egy vitorlád benedvesedik, akkor ne légy lusta leszerelni és hazavinni őket, hogy megszáradhassanak. A nedves, összehajtott vitorlák bepenészesednek, és az egész hajó bűzlik majd tőlük.

12. Figyelj oda a mentőmellényekre

Ha a mentőmellényed bevizesedik miközben rajtad van, akkor húzd szét és szárítsd meg belülről is. A mentőmellényeknek nem tesz jót, ha nedvessé válnak, mert az automatikus kioldásért felelős összetevőik feloldódhatnak, és tönkremehetnek az alkatrészeik, ezt pedig csak akkor veszed majd észre, ha szükséged van rájuk, és nem működnek.

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Félszeles vitorlázás

Félszeles vitorlázás során félszélben halad a hajó, a hajó hossztengelye a valóságos...

Lobogtatni

Vitorlás hajót megállítani a vitorlák kilobogtatásával lehet.

Baumlift

A baumlift meghatározását lásd a pihentető szótárszónál.

Csopaki Hajóállomás Zrt.

A Balaton keleti medencéjének északi partján található a Balatoni Hajózási Zrt. csopaki...

Kávézó Budapesten

A tökéletes kávézó Budapesten mindenkinek más jelent, abban azonban egyetérthetünk, hogy a...