Ismerd meg a A Tihanyi levendulaültetvényeket

Ilyés Zsófi, ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ma már a Tihanynak, és az egész félszigetnek meghatározó szimbólumává vált a levendula, és itt található a legnagyobb ilyen ültetvény is az országban. Most erről írtunk nekte.

 

A tihanyi levendulás története

A levendulás története 1920-ban kezdődik, amikor is egy neves gyógynövényszakértő, Bittera Gyula ide telepítette az első levendula ültetvényt, és a magok egyenesen Franciaországból kerültek hazai földbe, és ez volt az első ilyen ültetvény, melyet ipari célra ültettek, hiszen egészen addig csak kolostorok kertjeiben volt fellelhető.

Az apátság területén ültette el magvait a szakértő, és sikerét bizonyítva az itt aratott növénynek olyan kiemelkedő illóolaj tartalma volt, hogy még a franciáét is messze lekörözte, és tőzsdei jegyzésbe is került. Ezen felbuzdulva Gyula 100 hektárnyi területet ültetett be a lila csodával. A kommunizmus idején azonban mindez rohamos pusztulásba kezdett, helyére szőlő került, a többi pedig gondozás hiányában teljesen elvadult.

Kattints az alábbi képre, nézd meg képeken, milyen gyönyörű a tihanyi levendulás! 

#GALERIA-50#


A levendula újratermesztése 1986-ban indult el újra, Zátonyi Szilárd, és Zátonyi Zsigmond kezei alatt. 1995-ben új területekre is kinyúlt az ültetvény telepítése, így már nem csak az ólevendulás létezhetett, és olyannyira kinőtte magát, hogy ma már harminc hektárnyi területet foglal magába.

Nyaranta a lila szépségek learatása is megkezdődik, ami hosszadalmas eljárás. A virágokból száraz csokrokat kötöznek, és a Belső-tónál található művésztelep tulajdonát képző nádfedeles pajtában szárítják tovább két héten át, és csokrok, illatzsákok formájában kerül a piacra.

A virágok magjai Július közepére érnek be, így ekkor a második aratás is megkezdődik, és ebből sajtolják ki az olajat. A lepárlás egyelőre Kerepestarcsán megy végbe, de a jövőben ezt az üzemet is Tihanyba szeretnék költöztetni, hiszen új munkalehetőséget, és turisztikai látványosságot is rejt magában. Érdemes ellátogatni ide legalább egyszer, bár a tapasztalatom az, hogy aki egyszer megnézi a levendulavirágzást, az máskor is vissza fog térni Tihanyba! A szállások minden évben dugig vannak, mi épp ezért nem Tihanyban, hanem Ajkán szoktunk ilyenkor megszállni, mivel autóval nagyon könnyen megközelíthető onnan Tihany, és ez a kedvenc településünk a Balaton-felvidéken! IDE kattintva szállást is találhattok!

Lapozzatok a következő oldalra, ahol további érdekességeket olvashattok és videót is láthattok a tihanyi levenduláról!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Barográf

Barográf: A légnyomás értékeit, változásait folyamatosan feljegyző barométer.

Nereus Hotel Kikötője

A Balaton keleti medencéjének északi partján található a Nereus Hotel kikötője. A...

Kitisztázás

Az összegubancolódott kötél vagy vitorla kibogozása.

Alba

A nagyvitorlarudat lefeszítő szerkezet, mellyel egyrészt a nagyvitorla alakja,...

Biztonságtechnika

A komplex vagyonvédelem a biztonságtechnika szerint a mechanikai védelmen alapszik, melyet az...