Vár mindenkit idén is a Tihanyi Levendulafesztivál

SZ.F.

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Nem árt időben feljegyezni a dátumot, valóban megéri ide ellátogatni mindenkinek. Ugyanakkor hozzáteszem, hogy Tihany nem csak akkor csodálatosan szép, amikor virágzik a levendula, hanem egész évben! Számomra Tihany jelenti a Balaton és az északi part egyik legszebb ékkövét, rengeteg időt töltök itt, nézzük, miért! 

Tihanyi látnivalók és a Tihanyi Levendulafesztivál

Tihany egész Magyarország egyik legszebb fekvésű települése, látványos táj-, és természeti adottságokban bővelkedik. Híres a még ma is meglévő nevezetessége, a tihanyi visszhang, amely a tihanyi apátság és a Visszhang-domb között keletkezett akkor, amikor még az épületek nem akadályozták a hang oda-vissza terjedését. Tiszta, csendes időben még most is megfigyelhető a jelenség, leginkább télen. Legjelentősebb épületegyüttese a dombtetőn álló Tihanyi apátság, melyet 1055-ben alapította I. András király, akinek a síremléke a román stílusú altemplomban található; alapítólevele az egyik legrégebbi magyar nyelvemlék.

A ma látható, 1752-ben felépült barokk stílusú kéttornyú templom a település jelképévé vált. Az apátságtól a Pisky sétány vezet a Visszhang-domb felé. Itt található a Szabadtéri Néprajzi Múzeum (parasztgazda háza és halászcéh háza). Az Ófalu nevezetességei közé tartozik még a fazekasház, a református templom és harangláb, valamint a kálvária. A Babamúzeumban népviseletbe öltöztetett porcelánfejű babák láthatók. A Balaton partján áll az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet épülete, József főherceg egykori nyaraló kastélya, valamint az egykori Sport Szálló épülete.

A látogatható tihanyi obszervatóriumban a Föld mágneses terének változásait figyelik; ebben az épületben kapott helyet a geofizikus Eötvös Loránd emlékkiállítása is. A Tihanyi-félsziget látnivalói közé tartozik az Óvár-hegy földsáncrendszere és a Barátlakások. 

2017-ben 13. alkalommal rendezik meg a Levendula Heteket és a Levendulafesztivált Tihanyban, melynek keretén belül „Szedd magad a levendulát!” esemény is lesz. Virágzástól függően a készlet erejéig áll módunkban szedni a csodálatos növényt a lekerített területen. A fesztiválra mindenkit szeretettel vár a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatósága és a tihanyi Németh László Művelődési Ház.

A Tihanyi Levendulafesztivál időpontja:

2017. június 19. – 2017. június 25.

Röviden a levendulásról

1920-as évek közepén Bittera Gyula – korának neves gyógynövényszakértője – telepítette az első levendulás ültetvényt, egyenesen Franciaországból hozott szaporítóanyaggal. Addig Magyarországon csak a középkori kolostorkertekből volt ismert a levendula. Ez volt az első ipari célú nagy levendulaültetvény-telepítés. A tihanyi apátságtól bérelt egy területet, ezen próbálkozott meg francia mintára a levendulatermesztéssel. Sikerét bizonyítja, hogy a Tihanyban aratott levendula illóolaj tartalma magasabb volt, mint a franciáé. A tihanyi levendula sikerét az is jelzi, hogy még a tőzsdén is jegyezték. Bittera Gyula a sikereken felbuzdulva mintegy 100 hektárra növelte a telepítés nagyságát. A második világháború előtt keserűmandulát ültettek a levendulasorok közé, ezekből egypár öreg fa még ma is látható az ó-levendulásban.

A 60-as évektől aztán a kommunizmus alatt, ahogy az egész ország, úgy a világhírű tihanyi levendulás is pusztulásnak indult. Nagy részét beszántották és szőlőt telepítettek helyére, a megmaradt 20 hektár pedig művelés hiányában elvadult.

A területen 1986 óta újraindult a levendulatermesztés. Zátonyi Zsigmond és Zátonyi Szilárd vette bérbe a Közép-dunántúli Természetvédelmi Hivataltól, majd 1997-től a Balaton-felvidéki Nemzeti Parktól az egykor művelt, majd sokáig gondozatlanul hagyott ültetvényt. 1995-ben az öreg levenduláson kívül új területen kezdték meg a levendulatelepítést. A Külső-tóval szemben lévő hét hektáros ültetvény nyár közepén kellemes látvánnyal fogadja a félszigetre érkezőket. Az egykori lucernás fokozatos betelepítésével napjainkban már közel harminc hektáron folyik levendulatermesztés a félszigeten. 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Halzolás, perdülés

A hajó irányváltoztatása elfele a széltől, melynek során a hajó iránya – farával a...

Flaute

A flaute jelentése teljes szélcsend.

kutyabarát étterem

Kutyabarát gyorsétterem az az étterem, ahová gond nélkül bevihetjük négylábú...

Sekli

Saválló fémből készült csavaros alkatrész, mellyel mozgó, különálló...

Rolex Miami OCR

Rolex Miami OCR vitorlás verseny Ezt a vitorlás versenyt az egyik legnagyobb és...