Ismerjük meg a tihanyi legendákat, és az igazságot, ami mögöttük van!

Marx Károly

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A legtöbbünk már legalább egyszer járt Tihanyban, ámde kevesen ismerik a hely eredetét, keletkezését, illetve a hozzá tartozó legendákat. A most következő cikkünkben elmeséljük Tihany keletkezésének a legendáját, és azt is, hogy a mese melyik része igaz.

Tihany a történelemben

Ezt a tájat évmilliókkal ezelőtt a vulkanikus erők alkották meg, amiről a napjainkban megtalálható két óriás méretű kalderra tanúskodik. Ezekben a krátermaradványokban alakult ki a Balatonnál magasabban elhelyezkedő két lefolyástalan tó is, a Belső-tó, ami a horgászok kedvenc helye és a Külső-tó, ami a madarak paradicsoma. Tihany eredete a középkorig tekint vissza, de több régészeti lelet szerint is a félsziget már az őskorban is lakott volt. I. András király Tihanyban építette meg a család külön temetkezőhelyét és a monostort is, amibe több bencés szerzetest is telepített. Az apátságot az 1040-es évek körül kezdődött el, de az alapító levelet 1055-ben írták alá. Az apátságtól egy sétány vezet a Visszhang-dombhoz, amihez remeg kilátás is jár.

A legenda

A legenda szerint élt egy csodálatos tündérlány, akit Tihanynak hívtak és minden nap leterelte az aranyszínű kecskéit a tóhoz, miközben folyamatosan varázslatos hangon dalolt. A Víz urát Balatonnak hívták, akinek egyetlen fia volt. Ez a fiú képtelen volt ellenállni a csodálatos éneknek, ezért valahányszor meghallotta Tihany hangját felemelkedett a tó mélyéről egészen a víz felszínéig, annak ellenére, hogy Balaton folyamatosan kérlelte a fiút, hogy ne foglalkozzon a hívogató hanggal. Tihany a gyöngyhangú, ámde gőgös tündér rájött arra, hogy minden helyi ember szerint az ő hangja a legszebb, így arra a döntésre jutott, hogy csak akkor fog énekelni, ha gyémánttal fizetnek neki. Balatonnak a fia megbetegedett és az volt az utolsó kívánsága, hogy egyszer hagy hallgassa meg Tihanynak az énekét, mert attól bizonyára meggyógyulna. Ha érdekel, hogy teljesült-e a fiú kívánsága a legenda során, és kiváncsi vagy, hogy a legendából mi igaz, akkor lapozz a következő oldalra!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

krejcolás

Célunkat csak negyedszélben tudjuk megközelíteni, és legalább egy fordulást tartalmaz, szél...

Abdrift

Az abdrift a hajó oldalra való sodródása, csúszása.

Kenese - Balatonfői Yacht Club (BFYC)

A  Kenesei Balatonfői Yacht Club Vitorláskikötő bemutatása: A Balaton keleti...

Káptalanfüred Káptalan Vizisport Egyesület

A Balaton keleti medencéjének északi partján található a Káptalan Vizisport...

Fine dining étterem

A fine dining egyre nagyobb népszerűségre tett szert már hazánkban is, méltán nevezik az...