Úrkúti őskarszt- valóságos geológiai csoda egy karnyújtásnyira a Balatontól

Szélesi Ferenc, ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ajkától körülbelül 10 kilométerre egy páratlan geológiai kincsre bukkantunk, és úgy gondoltuk, megosztjuk veletek is ezt a csodát. Mint utóbb megtudtuk, ez a világszinten is egyedülálló képződmények számító őskarszt már 100 millió éves, és tényleg olyan szép, és izgalmas látvány, mint ahogyan azt olvasni, hallani lehet, ezért erősen ajánljuk nektek is a meglátogatását, ehhez pedig hoztunk egy ki segítséget élménybeszámoló, hasznos tudnivalók, valamint egy képgaléria formájában! Te tudtad, hogy 2013-ban az év földtani értékévé választották a Csárda-hegyi őskarsztot, ahová most elkalauzolunk téged?

A Csárda-hegy „Jurassic Parkja", amit nagyon kevesen ismernek

A igazság, az, hogy mi sem nagyon hallottunk arról, hogy van egy ilyen szuper hely, ráadásul a Balatontól nem is olyan messze, még nem el nem látogattunk a közelben lévő Ajka településére egy kicsit pihenni, feltöltődni, és mikor már több nap elteltével mindent kipróbáltunk itt, a wellnesst, a Carbon Bárt, megnéztük a helyi látnivalókat, csobbantunk a Balatoban egy nagyot, megkérdeztük a mindig segítőkész személyzetet, hogy mit ajánlanak, mit csináljuk, és akkor kaptuk ezt a szuper ötletet. Ők meséltek a Csárda-hegy kalandos felfedezni valójáról, a Csárda-hegyi Tanösvényről és az Úrkúti őskarsztról, a millió évekkel ezelőtt keletkezett természeti csodáról, amit csak kevesen ismernek. Beszámolójuk alapján kedvet kaptunk, így útnak is indultunk, hogy felfedezzük, és nem kellett csalódnunk. Egyébként a szállodát is nagyon ajánljuk, már csak azért is, mert közel van ehhez a csodához, meg egyébként is, mert szuper jó, ár-érték arányban is nagyon jó, közel van a Balaton, még is csendes helyen, zöld övezetben van, ahol igazán kipihenheti magát az ember, miközben felfedezi az őt körülvevő csodahelyeket, mint ez is.

Lapozd végig képgalériánkat, megérted, miért is szeretjük ennyire az Úrkuti Őskarsztot! Kattints a képre! 

#GALERIA-76#

Túra a Csárda-hegyi tanösvényen az Úrkúti őskarszt nyomában

Elindultunk tehát egy sétára a Bakonyban a Csárda-hegyi tanösvényen, ami végigvezetett minket néhány földtani, és bányászattörténeti látnivalón, valamint a várva-vár Úrkúti őskarszthoz is elvezetett. Az ösvény hossza 1 kilométer, körülbelül másfél óra alatt járható be. Magát a területet egyébként 1951-ben természetvédelmi oltalom alá helyezték trópusi karsztokat idéző különleges formái, valamint mangán-bányászati, és ipartörténeti vonatkozása miatt. Hosszú évmilliók nyomait barangolhatjuk be ezen a tanösvényen: mély gödrök, töbrök, mészkúpok varázslatos kombinációja. A kiírások szerint hasonló képződményeket főleg a trópusokon lehet találni, például Dél-Kínában. De akkor hogyan van ilyen hazánkban?

Lapozz a következő oldalra elmagyarázzuk, valamint mutatjuk a képes élménybeszámolót, izgalmas lesz ígérjük!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Sail Melbourne

Sail Melbourne vitorlás verseny Az ISAf Sailing World Cup-ot hét különböző országban...

Hafenmeister

Hafenmeister (ejtsd:háfenmájszter): kikötőmester

Cockpit

A cockpit (ejtsd: kokpit) jelentése fedélzeti munkaterület.

Persenning

Vitorlavédő huzat, zsák.

Sudár Regatta vitorlás hajó

Sudár Regatta Skandináv vonalvezetésű egységes osztályhajó. Magyarországon 1985 óta...