Szervkárosodáshoz vezethet, ha nem vagy mérsékletes a vitaminokkal!

ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A vitaminpótlás elengedhetetlen a szervezetünk számára, azonban jobb ha mérsékletesek vagyunk a vitaminok szedésekor, mert veszélyes lehet, ha túlzásba visszük! Különböző szervkárosodáshoz és emésztési zavarokhoz vezethet, ha túl sok vitamint szedünk.

Nem szabad túlzásba vinni a vitaminszedést


Az egészség jegyében ma már egyre többen szednek vitaminokat, de kevesen vannak tisztában a túlzott adagolás következményeivel. Amennyiben hosszútávon magas dózisban juttatjuk a szervezetünkbe a kapszulákat, idővel megjelennek a kellemetlen mellékhatások, amik egyes betegségek kialakulásához vezethetnek. 


A természetes táplálékokkal bejuttatott vitaminokat nem lehet túlzásba vinni, de amennyiben az étrend-kiegészítőket választjuk, akkor számolnunk kell vele, hogy a hosszútávú helytelen adagolás különböző egészségügyi károsodáshoz vezethet, így eredeti célunknak az ellenkezőjét érjük el. Nagyon fontos, hogy a használati utasításokat mindig tartsuk be, illetve hallgassunk az orvosok ajánlására.

A vitaminok túlzott szedése


A legtöbb esetben semmi nem indokolja, hogy bármilyen vitaminból is többet vegyünk be a kelleténél, azonban sokan hajlamosak vagyunk több kapszulát bevenni, ha úgy érezzük, hogy ezzel megelőzhetünk egy kezdődő betegséget, vagy sokan azt hihetik, hogy ha megemelik a dózist, azzal előbb felépülnek az egyes betegségekből. Ennek a legnagyobb problémája, hogy az emelt dózis hasznossága nem ismert, azonban az egészségügyi kockázatai valósak és alátámasztottak.
A vitamintúladagolás függhet a vitamin típusától is azaz, hogy a vitamin vízben vagy zsírban oldódó csoportba tartozik-e. A vízben oldódó vitaminokat nem lehet túladagolni, de nagyobb mennyiségben kellemetlen érzést válthat ki, azonban a zsírban oldódó vitaminokkal már óvatosabban kell bánni.

A zsírban oldódó vitaminok túladagolása


A zsírban oldódó vitaminokat sokáig képes tárolni a szervezet, ezért könnyen felhalmozódhatnak.
Az A-vitamin hiánya elég ritka, azonban a túladagolása, már egy nagyobb dózis bevitele is súlyos problémákhoz vezethet. Amennyiben semmimás nem indokolja a hányingert, hányást, szédülést, homályos látást, és rossz közérzetet előfordulhat, hogy túlzásba estünk a szedéssel. Jelentősebb túladagolásnál már különböző bőrirritációk is megjelenhetnek és hosszabb távon csont- és ízületi fájdalomhoz, valamint májkárosodáshoz vezethet. Az ajánlott napi adag, amit nem szabad túl lépni az 3000 mikrogramm. A túladagolás kismamáknál magzatkárosodáshoz vezethet.


A K-vitamin mivel alacsony toxicitású nem okoz különösebb problémát. Ha ezt a vitamint szeded, akkor arra kell figyelned, hogy ne szedd egyszerre más gyógyszerekkel, ugyanis például a véralvadásgátlóval és az antibiotikumokkal kölcsönhatásba lép.


Az E-vitamin túladagolása izomfáradtságot, a fáradtságot, a hányingert és a hasmenést okoz, napi 1000 mg ajánlott belőle.

Így szedd a D-vitamint


A D-vitamin egyre nagyobb népszerűségnek örvend, ugyanis szedése nagyon ajánlottá vált a koronavírussal szembeni védekezésben. Étellel nem tudjuk túlzásba vinni az adagolását, azonban ha napi 4000 NE-nél többet viszünk be a szervezetünkbe az hányingert, étvágytalanságot, fogyást, székrekedést és szívritmus zavart okozhat. Októbertől márciusig a javasolt mennyiség, amit naponta pótolnunk kell a szervezetünkbe az 2000 NE.

Vízben oldódó vitaminok túladagolása


Mivel nem raktározódnak a szervezetben, ezért nehezebb dolog túladagolni, illetve nem okoz nagyobb problémát, ha többet veszünk be belőle. Ugyanakkor ilyen esetben is előfordulhatnak túladagolási tünetek.


A C-vitaminnal akkor kell vigyáznunk, ha vesebetegek vagyunk, hiszen nagy dózisú szedése megterheli a szervezetet. A napi ajánlott mennyiség 2000 mg, ha ezt meghaladjuk előfordulhat hasmenés, hasfájás, görcsök és hányinger.


Vitaminok szedésénél is érdemes tehát mérsékletesnek lenni, főleg amennyiben más gyógyszereket is szedünk mellette, ilyen esetben érdemes kikérdezni egy orvos véleményét, hogy milyen interakcióra kell számítani az együttes szedésnél. Amennyiben lehetséges próbáljuk inkább egészséges táplálkozással pótolni a vitaminokat a szervezetünkben és csak akkor nyúljunk a táplálékkiegészítőkhöz, ha ételből nem tudjuk pótolni az ajánlott napi mennyiséget.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Unterlieck

Az unterlieck a nagyvitorla (Gross) alsó éle.

Üzleti rendezvényhelyszín hotelben

Többnapos üzleti rendezvény hotelben   Ahhoz, hogy a rendezvényünk valóban sikert...

Yawl hajótípus

          Ennél a...

Balatoni eladó lakás

A Balaton nem csupán akkor jó választás, ha kiruccannánk egyet hétvégén, elhelyezkedésének...

Veret

Veretnek hívjuk a hajó fémből készült alkatrészeit.