6 tipp arra, hogy hogyan vitorlázd körbe a világot

VN, NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Nem mindenkinek adatik meg, hogy egy hirtelen felindulásból felszálljon vitorlására, és körbecirkálja vele a Föld tengereit és óceánjait. Mégis, az utazás gondolata sokakat megrészegít, és vannak, akik minden áron szeretnének belekóstolni a vitorlás életbe a világ vizein.

Ha kellően kalandvágyó vagy, akkor valójában többféleképpen is valóra válthatod álmodat, és még olajsejknek sem kell lenned hozzá. Tartsd nyitva a szemed, mert sosem tudhatod, hogy mikor pottyan az öledbe egy életre szóló lehetőség.

Íme 6 tipp azoknak, akik szeretnék körbevitorlázni a világot:

1. Szerezz munkát egy hajón

Ha sikerül elsajátítanod egy hasznos fedélzeti készséget, akkor rögtön lehetőségek tárháza nyílik meg előtted. Gondolkodj el rajta, hogy mihez értesz, vagy mi érdekel, és keress valamilyen ahhoz kapcsolódó kurzust, tréninget, amely során kitanulhatsz egy fedélzeti szakmát. Az egyszerűbb fedélzeti munkáktól kezdve a hajómérnöki és tengeri szakács karriereken át egészen a kapitányi tisztségig temérdek célt kitűzhetsz magadnak, csak állj készen megmászni a ranglétrát.

2. Menj el önkéntesnek kisebb vitorlás hajókra

Ha minél előbb szeretnél egy vitorlás fedélzetére kerülni, és inkább kihagynád a képzési fázist, akkor próbálj bekerülni egy olyan hajó legénységébe, amire tapasztalatlan segédeket is felvesznek.

Habár érdemes a külföldi lehetőségek között is szétnézni, temérdek olyan csapatra lelhetsz, akik szintén csak most kísérleteznek a vitorlázással, így velük együtt tanulhatsz bele ebbe a sportba/szakmába. Természetesen komolyabb csapatoknál is bepróbálkozhatsz, hiszen ők még több tapasztalattal szolgálnak, de kezdőként nem sok esély lehet bekerülni közéjük.

Ha sikerül találnod egy kapitányt, akkor keresd fel őt, közöld vele, hogy szeretnél besegíteni, és sorolj fel minden releváns képzettséget, készséget, amik esetleg hasznosak lehetnek egy hajón.

3. Állj be hajóőrnek

Ez egy remek opció azoknak, akik szeretnék ugyan körbevitorlázni a világot, de konkrétan nem élvezik magát a vitorlázást, vagy élvezik, de könnyedén elkapja őket a tengeribetegség.

A legtöbb világot körbevitorlázó hajótulajdonos időnként szünetelteti a hajózást, hogy otthon lehessen egy kicsit. Ilyenkor általában megkeresik a legbiztonságosabb kikötőket, ahol leparkolhatják vízi járművüket, de csak úgy ott hagyni egy hajót a vízen érthetően ijesztő gondolat lehet. Néhány tulajdonos éppen ezért hajóőröket alkalmaz, akik néhány hétig, vagy akár egy hónapig vigyáznak a hajójukra.

A hajóőr gyakran együtt utazik a tulajdonossal, és megegyezés szerint még akár pénzt is lehet keresni ezzel, habár sokan már azzal megelégszenek, hogy ingyen hajókázhatnak egy vitorlás fedélzetén.

4. Menj el egy hajótúrára

Néhány vitorlás hajó folyamatosan cirkál a világ vizei között. Csak válassz szakaszt az útvonalon, amit látni szeretnél, és egyezz meg a kapitánnyal, hogy mekkora összegért tarthatsz velük azon a szakaszon. Ha be tudsz segíteni valamiben, akkor az értelemszerűen növeli az esélyeidet, hogy rábólintsanak a dologra.

Ha van elég félretett pénzed, akkor talán egy egész világkörüli útra is befizethetsz, vagy több szakaszra is elmehetsz más-más években, míg nem a végére az összes óceánt és tengert ki nem pipálod listádon.

5. Működj együtt barátaiddal

Habár az ilyen ötletek gyakran az átitalozott éjszakákon születnek, amikor mindenki mindenre képesnek érzi magát, némi spórolással, tervezéssel, és aktív együttműködéssel ténylegesen megvalósíthatjátok közös álmotokat barátaiddal. Nézzetek szét a használt és új vitorlások között, járjatok utána a karbantartás, és a hajókezelés fortélyainak, és idővel ti magatok is kihajózhattok majd!

Ha nem tudtok elegendő időt félretenni egy világkörüli útra, akkor próbáljátok apránként adagolni, és minden évben látogassatok meg egy-egy tengert, vagy óceánt, míg el nem mondhatjátok magatokról, hogy körbevitorláztátok a Földet.

6. Vásárold meg saját hajódat

Egyesek annyira elszántan szeretnék körbehajózni a világot, hogy képesek saját otthonukat is eladni, hogy egy vitorlás fedélzetére költözhessenek (amit az otthonukért kapott pénzből vásárolnak). Ez egy radikális döntés, de ha nem köt túl sok minden jelenlegi otthonodhoz, és képes vagy olyan munkát szerezni, amihez nem kell mindig egy helyen lenned, akkor zöld az út. Vannak, akik például ingatlant adnak bérbe jövedelemforrás gyanánt, míg mások fél évet munkával, fél évet pedig hajózással töltenek.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Bilgepumpa

A bilgepumpa a fenékvíz szivattyú idegen elnevezése.

Szigliget - Hajóállomás BH Zrt.

Szigliget Hajóállomás BH Zrt. Vitorláskikötő tudnivalók A Balaton...

Pozíciólámpa

 Napnyugtától napkeltéig, menetben használandó jelzőlámpa.

Balatongyörök Horgász Egyesület

A Balaton nyugati medencéjének déli partján található a Horgász Egyesület...

Trepni

Trepni: padlódeszka