Brestből indult január 7-én az úgynevezett Arkea Ultim Challenge solo-vitorlás verseny, amelyen a cél a föld megkerülése. De mit kell róla tudnod, és hogyan áll az idei verseny? Itt tudod elolvasni!
Január 7-én indult Brestből az Arkea Ultim Challenge földkerülő vitorlás verseny. MAnapság egyre több a földkerülő vitorlás versenyek száma. Tavaly az IMOCA hajók részt vettek az Ocean Race versenyen, jelenleg pedig amatőr csapatok versenyeznek a Clipper Round the World Race-en, miközben a klasszikus hajók méretkeznek meg a Global Solo Challange és az Ocean Globe Race keretein belül. Most pedig az óriás trimaránok rajtolnak el, és novemberben sor kerül a Vendée Globe versenyre.
Hat versenyző vállalkozik a kihívásra, lényegében az egész Ultim mezőny szólóvitorlás versenyre indul. Ez az első alkalom, hogy a világ legnagyobb és leggyorsabb óceánjáró vitorlásai szólóvitorlás versenyen vesznek részt.
Ellentétben olyan sebességi rekordkísérletekkel, mint a Jules Verne Trophy, ahol a versenyzők megvárják, amíg a csúcsidő futásához legideálisabb időjárási feltételek kialakulnak, ezúttal a rajt időpontja előre meghatározott volt.
Az érvényes szóló földkerülő csúcsidőt 2017-ben François Gabart (FRA) állította fel a 30 méteres Macif trimaránnal, 42 nap, 14 óra, 40 perc és 15 másodperc alatt. Ezt a hajót most átkeresztelték, és Marchand versenyezik vele, így a Macif trimarán ismét izgalmas résztvevője a verseny mezőnyének.
A versenyzők és hajóik neve (építési év, tervező, hossz/szélesség adatok):
A Csendes-óceán elhagyatott vizein hatalmas előnnyel vezető Charles Caudrelier és az Arkea Ultim Challenge csapata egy kényszerű várakozásba keveredett. A mintegy háromezer mérföldes előnyüket őrzik, azonban a Csendes-óceán Némó Pontja után kénytelenek voltak lefékezni. Az óceán legelhagyatottabb pontjától messze eső területen a gyors tempó fenntartása veszélyeztette volna a chilei partoknál jelentkező erős szelek miatt. Jelenleg kb. 1600 mérföldre vannak a Horn-foktól, és a Maxi Edmond de Rothschild Ultim trimarán számára ez mindössze két napnyi vitorlázást jelent. (Az Indiai-óceánon 30 csomó feletti átlagsebességet sikerült elérniük!)
A verseny második helyezettje, Sodebo 3, az elmúlt héten technikai problémák miatt állt meg a tazmán Hobart kikötőjében. Armel Le Cléac’h a Banque Populaire-t vitorlázva jelentős északi irányt vett, hogy elkerülje a déli ciklonnal járó veszélyeket. Útvonalán átvitorlázott Tazmánia és az ausztrál kontinens között, majd a Bass Strait után északról kerülte meg Új-Zélandot, hogy békésebb vízen maradjon.
A déli féltekén, a negyvenedik-ötvenedik szélességi fokokon, az időjárás fokozatosan romlik. Általában a földkerülő versenyeket úgy időzítik, hogy a versenyzők ezen a szakaszon december-január hónapokban szeljék át az óceánt. Bár a tavasz még nem köszöntött be, az időjárás már változni kezd, és az óceán egyre kevésbé mutatja barátságos arcát.
A verseny követhető a honlap bal alsó sarkában található nyomkövető térképen.
A vitorlázás nem csupán egy sport, hanem egy életstílus. Ezt mi is tudjuk. Ezért igyekszünk mindenről beszámolni, ami vitorlázáshoz hozzá tartozik. Nemcsak Balatoni, Adriai és egyéb külföldi helyszíneken való vitorlázásról és vitorlásversenyekről olvashatsz itt, hanem megtalálhatod a legmodernebb technológiákat és a legújabb vitorlás divatot is cikkeink között. Nemcsak profi sportolóknak ajánljuk vitorlázásról szóló oldalunkat, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen űzik, vagy esetleg még csak érdeklődnek a vitorlázás iránt. Ha pedig Balatonfüreden konferencia helyszín érdekel, akkor a Vinifera 5* Superiort ajánljunk!
Hírek a vitorlázásról a világ minden szegletéből: minden, amit a vitorlázásról tudni érdemes. Kövesd nyomon a világ leghíresebb vitorlásversenyeit velünk, less el trükköket, hogy hogyan is csinálják a profik! Akár a Balatonon repít a szél, akár az Adrián vitorlázol, vagy valamelyik másik tengeren, hasznos tippekkel és tanácsokkal szolgálhatunk. Mit vigyél magaddal, ha vitorlázásra készülsz, vagy mikre kell figyelned, ha beköszönt a tél? Itt megkapod mindenre a választ. A legfrissebb tudnivalókkal várjuk a vitorlázás szerelmeseit!
Velünk egyik vitorlásversenyről sem kell lemaradnod. Kövesd velünk nyomon a vitorlázás élversenyeit! Nemcsak a hazai megrendezésű vitorlásversenyekről olvashatsz cikkeket, hanem olyan legendás nemzetközi vitorlásversenyekről is, mint a Volvo Ocean Race. Te is kíváncsi vagy, hogy hogyan alakul a helyzet a vitorlázás csúcsán? Ne maradj le a legfrissebb hírekről! Velünk könnyen képbe kerülhetsz a legfontosabb vitorlásversenyekről, a legfrissebb híreket olvashatod első kézből.
A vitorlázás több, mint egy sport, egy valódi életforma. Velünk képben lehetsz a vitorlázással kapcsolatos életstílus újdonságaival: a legújabb vitorlás divattal, a legjobb felszerelésekkel vitorlázáshoz, a legújabb órákkal, amiket vitorlázáshoz fejlesztettek, de a legjobb luxusautókról és technológiai felszerelésekről sem kell lemaradnod! Mit vegyél fel vitorlázáshoz, melyik a legkényelmesebb cipő vagy a legjobb óra egy vitorlásversenyhez? Itt mindent megtalálsz.
Az utazás a vitorlázás elengedhetetlen része. Az új tájak és kultúrák felfedezése még izgalmasabbá teszi a vitorlázást. Nincs is jobb program, mint vitorlázás közben a nyílt vízről megcsodálni a hely nyújtotta látványt, nem is kell túl messzire utaznod ehhez, a Balaton is varázslatos panorámát tár eléd az év minden napján. De persze külföldi utazásokkal, vitorlás utazási ötletekkel is szolgálhatunk, de a csodálatos kis hazánkról sem feledkezünk meg, a hazai vitorlázás központjával a Balatonnal együtt. Fedezz fel te is izgalmas tájakat vitorlázás közben!