Biztonságos repülőre ülni 2020-ban?
Dr. Lin H. Chen, a Harvard Medical School docense és a Cambridge-i Travel Medicine Center igazgatója szerint az eddigi adatok arra engedne következtetni, hogy csak ritkán fordulnak elő COVID-19 fertőzések a repülőjáratokon. Elmondta továbbá azt is, hogy ha mindenki követi az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslatait a repülőkön és máshol is, akkor jelentősen csökkenthető a fertőzés veszélye.
Joe Allen, a Harvard T.H. Chan School docense elmondta, hogy sokan azt hiszik, hogy a repülőkön betegednek meg, pedig a repülőjáratok levegője kifejezetten tiszta, hiszen nagy mennyiségű, HEPA szűrővel tisztított levegőt forgatnak a légi járművek utastereiben. Hozzátette továbbá, hogy sokkal nagyobb a veszélye annak, hogy valaki a repülőtéri sorban állás, vagy egy metróút során kapjon el valamilyen betegséget.
Fokozott tisztaság ban a koronavírus miatt a reptereken, repülőkön
A repterek és légitársaságok fokozottan küzdenek a fertőzések ellen, ami komoly kihívás, elvégre nagy forgalmú, gyakran szűk tereket kell tisztán tartaniuk. Az utóbbi időben szabvánnyá vált az intenzív takarítás is, és a repülőkön elektrosztatikus fertőtlenítőszereket használnak, amelyek megtapadnak a különböző felületeken – például a biztonsági övökön.
Egyes légitársaságok továbbá kézfertőtlenítő kendőket osztanak szét az utasok között, míg az amerikai Transportation Security Administration (közlekedésbiztonsági hivatal) most már 3,5 dl-nyi kézfertőtlenítőt is fel enged vinni a repülők fedélzetére a korábbi 1 dl helyett.
Bizonyos országokat csak negatív COVID-19-es teszttel lehet meglátogatni, míg máshol csak érkezés után tesztelik le az érkező utasokat. Sok országban még mindig él a 14 napos érkezés utáni karantén, amelynek adminisztrációs részletei minden helyen eltérhetnek egymástól. Nem kizárt, hogy idővel oltási papírokra is szükség lesz az utazáshoz, de mivel a COVID-19 ellen még nincs védőoltás, ezért ilyen papírokkal még nem lehet kiváltani a karantént.