3. Legjobb úti célok 2021-ben: Melides – Portugália
Homokos tengerpartjával és apró, falusi berendezkedésű épületegyütteseivel Melides apró települése Portugália egy kevesek által ismert arcát mutatja az ide érkezőknek. A tájékozottabbak már egy ideje az „új Comportaként” emlegetik az Alentejo-part közepén elterülő falvacskát, azonban butikszállodák és művészeti galériák helyett békés tengerpartokat, és kilométereken elnyúló rizs- és szőlőültetvényeket találunk itt.
Azonban habár egyre többen fedezik fel szépségét, Melides továbbra is az a visszafogott, lassú és csendes falu, ahol a helyiek hosszú kártyameccsekkel töltik szabadidejüket. Nem csoda tehát, hogy a világ művészei előszeretettel látogatnak ide némi hamisítatlan inspiráció után kutatva. Azért persze fejlesztések sem szorulnak háttérbe, és egy butikszálloda már készülőben is van a falu központjában.
Aki a tenger zajára vágyik, az mindenképpen látogasson el a Praia da Galé partra, ahol a hangulatos tengerparti élmény mellett látványos homokkő-alkotásokat is megcsodálhatunk.
2. Legjobb úti célok 2021-ben: Yorkshire – Anglia
Yorkshire nem csupán hangulatos mocsárjairól és tengerpartjairól híres, az utóbbi években ugyanis olyan művészeti projektek indultak be errefelé, amelyek a nemzetközi figyelmet is az északangol megyére fordították.
Legyen szó régi, omladozó malmokról, templomokról vagy épp arborétumokról, számos feledésbe merült hely átalakítása zajlik éttermekké, művészeti stúdiókká és kézműves üzletekké. A valaha textilgyárként működő Holmbridge Mill például egy új műtermen dolgozik, amelyet helyi szobrászok, illusztrátorok és festők bérelhetnek majd ki munkájukhoz. Mi több, Leeds többmilliós keretet fordít egy 2023-ra tervezett nemzetközi kulturális fesztiválra, ami tovább gazdagítja majd a megyek egyébként is előkelő művészeti nívóját.
Ami azonban minden műkedvelőt foglalkoztat, az a Yorkshire Sculpture Parkban készülő Bretton Hall fejlesztése. A projektet a Hauser & Wirth felügyeli, bővítve ezzel egyébként is figyelemre méltó portfólióját.
1. Legjobb úti célok 2021-ben: Szlovénia
Egyáltalán nem muszáj messzire utazni, ha az ember valami szépre és újra vágyik. A turisták favoritjai (Olaszország & Horvátország) megbúvó, és hazánkkal közvetlenül szomszédos Szlovénia ugyan olyan türkizkék folyókat, gleccser itatta tavakat, és hófödte hegycsúcsokat kínál, mint népszerűbb szomszédjai, mégis mentes azoktól az elképesztő tömegektől, amiket az olasz és a horvát atmoszféra vonz a világ minden tájáról.
Az ország talán legismertebb látványossága, a Bledi-tó Európa egyik legbékésebb tava, és népszerűsége ellenére korántsem olyan zsúfolt, mint amilyenre az ember számítana.
Szlovénia legcsábítóbb különlegességei azonban azok a megújuló étkezési szokások és régi időket idéző gasztronómiai technikák, amelyeket minden ínyenc szeretne egyszer megtapasztalni élete során. Az ország 2020-ban mutatta be első Michelin Guide étteremkalauzát, amelyben hat étterem összesen hét csillagot zsebelhetett be. Legyen szó csipkebogyóval töltött kecsketejes kiflikről, vagy borókás és gesztenyés őzből készült szasimiről, Szlovéniában nincs hiány a világszínvonalú különlegességekből.
Nem meglepő tehát, hogy 2021-re Szlovéniát választották Európa gasztronómiai régiójának. Ez többek között az ökotudatos földművelésnek és megújuló szokásoknak köszönhető. A főváros, Ljubljana a világ egyik legzöldebb települése, ahol a hozzávalókat szinte mind helyileg termelik meg (a tengerből, a kertekből, vagy épp a szorgos méhek otthonaiból). A borok szerelmesei sem csalódnak majd a felhozatalban, hiszen az ország 52 szőlőfajtából készíti az istenek italát. A borászat koros hagyományát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a világ legöregebb szőlőtőkéje a szlovén Maribor városában található.