Ha a víz közelében szeretnél huzamosabb időt tölteni a napon, akkor mindenképpen vízálló, 30 SPF-es (vagy erősebb) védelmet biztosító napolajat vagy fényvédő krémet kell használnod.
Léteznek pumpás flakonból kifújható napolaj-készítmények is, amelyeket nem érdemes gyerekek közelében használni, mert belélegezve légúti problémákat okozhatnak. Továbbá, a pumpás flakonok csak kevés napolajat adagolnak, és nehéz velük alaposan lefedni minden bőrfelületet.
1 centinyi szabad bőrfelületet nagyjából 12 ml napolajjal kell védeni, ami lényegesen több, mint amennyit a legtöbben használnak. Ne spórolj tehát vele, és kend be magadat mindenhol gazdagon.
A naptejet továbbá legalább 15 perccel az előtt kell felvinni a bőrre, hogy kimennél a napra, de a legjobb hatás érdekében 30 percet is érdemes várni.
Ha már évek óta megvan ugyan az a tubus napolajad, akkor biztos lehetsz benne, hogy nem használtál eddig eleget belőle. A kérdésre pedig ’igen’ a válasz – a napolaj szavatossága véges, és idővel lejár majd. A szavatossági dátum minden tubuson fel kell legyen tüntetve, de általánosságban három évig használhatók. Ezt követően már nem kínálnak megfelelő védelmet, és kénytelen leszel kidobni őket.
Ahhoz, hogy a napolaj valóban kitartson a feltüntetett dátumig, hűvös, száraz helyen kell tartani. A víz, a páratartalom, illetve a magas hőmérsékletek hatására a napolajak hamarabb tönkremennek, ezért lehetőleg ne vidd őket magaddal a hajóra sem.
A napolajok olyan vegyi anyagokból készült termékek, amik segítenek megelőzni, hogy a nap káros, rákkeltő sugarai beszívódjanak a bőrbe. Ezzel szemben a fényvédő krémek egy védőréteget képeznek a bőrfelületen, ami szintén a napsugarak ellen véd.
A napvédő krémek általában cink-oxidot tartalmaznak, és ezeket javasolják érzékeny bőrre, illetve gyermekek bőrére is. Sok napolaj is tartalmaz fényvédő hatóanyagokat, ezért ezek biztosítják a legjobb védelmet a napsugarak ellen.
Bármit is használsz, legalább 30 SPF értékű legyen, és persze vízálló is.
A napolaj nagyon fontos a hatékony nap elleni védelemhez, azonban a legjobb védelmet a bőrödet eltakaró, UV-szűrős ruhadarabok biztosítják majd.
Ezek a ruhák különlegesek, ugyanis UV elleni védelmet is nyújtanak, ezzel óvva bőrödet a nap káros sugaraitól. Minél magasabb egy ilyen ruhadarab UPF értéke, annál erősebb a védelem (hasonlóan a napolajok SPF számához).
A napvédő ruha kiválasztása egyrészt az évszaktól függ majd, másrészt pedig attól, hogy mit tervezel csinálni a víz közelében. Egy jet-skiző öltözéke például más lesz, mint azé, aki horgászni szeretne a vízen.
Ha a vízben leszel, akkor mindenképpen olyan ruhákat válassz, amik vízállóak. Sok UPF póló gyengébb védelmet nyújt, ha bevizesedik, szóval mindenképpen figyelj oda erre.
A nap UV sugarai nem csak bőrödnek, hanem szemeidnek is árthatnak, különösen egy vitorlás fedélzetén, ahol nem csak felülről, hanem a vízből visszaverődő napfény is problémát jelenthet.
Fontos tehát, hogy mindig legyen kéznél egy jó pár UV-védős napszemüveg, és lehetőleg valamilyen fejvédő (sapka, kalap, stb.) is, ami további védelmet nyújt nem csak szemednek, hanem fejednek is.
A vitorlázás nem csupán egy sport, hanem egy életstílus. Ezt mi is tudjuk. Ezért igyekszünk mindenről beszámolni, ami vitorlázáshoz hozzá tartozik. Nemcsak Balatoni, Adriai és egyéb külföldi helyszíneken való vitorlázásról és vitorlásversenyekről olvashatsz itt, hanem megtalálhatod a legmodernebb technológiákat és a legújabb vitorlás divatot is cikkeink között. Nemcsak profi sportolóknak ajánljuk vitorlázásról szóló oldalunkat, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen űzik, vagy esetleg még csak érdeklődnek a vitorlázás iránt. Ha pedig Balatonfüreden konferencia helyszín érdekel, akkor a Vinifera 5* Superiort ajánljunk!
Hírek a vitorlázásról a világ minden szegletéből: minden, amit a vitorlázásról tudni érdemes. Kövesd nyomon a világ leghíresebb vitorlásversenyeit velünk, less el trükköket, hogy hogyan is csinálják a profik! Akár a Balatonon repít a szél, akár az Adrián vitorlázol, vagy valamelyik másik tengeren, hasznos tippekkel és tanácsokkal szolgálhatunk. Mit vigyél magaddal, ha vitorlázásra készülsz, vagy mikre kell figyelned, ha beköszönt a tél? Itt megkapod mindenre a választ. A legfrissebb tudnivalókkal várjuk a vitorlázás szerelmeseit!
Velünk egyik vitorlásversenyről sem kell lemaradnod. Kövesd velünk nyomon a vitorlázás élversenyeit! Nemcsak a hazai megrendezésű vitorlásversenyekről olvashatsz cikkeket, hanem olyan legendás nemzetközi vitorlásversenyekről is, mint a Volvo Ocean Race. Te is kíváncsi vagy, hogy hogyan alakul a helyzet a vitorlázás csúcsán? Ne maradj le a legfrissebb hírekről! Velünk könnyen képbe kerülhetsz a legfontosabb vitorlásversenyekről, a legfrissebb híreket olvashatod első kézből.
A vitorlázás több, mint egy sport, egy valódi életforma. Velünk képben lehetsz a vitorlázással kapcsolatos életstílus újdonságaival: a legújabb vitorlás divattal, a legjobb felszerelésekkel vitorlázáshoz, a legújabb órákkal, amiket vitorlázáshoz fejlesztettek, de a legjobb luxusautókról és technológiai felszerelésekről sem kell lemaradnod! Mit vegyél fel vitorlázáshoz, melyik a legkényelmesebb cipő vagy a legjobb óra egy vitorlásversenyhez? Itt mindent megtalálsz.
Az utazás a vitorlázás elengedhetetlen része. Az új tájak és kultúrák felfedezése még izgalmasabbá teszi a vitorlázást. Nincs is jobb program, mint vitorlázás közben a nyílt vízről megcsodálni a hely nyújtotta látványt, nem is kell túl messzire utaznod ehhez, a Balaton is varázslatos panorámát tár eléd az év minden napján. De persze külföldi utazásokkal, vitorlás utazási ötletekkel is szolgálhatunk, de a csodálatos kis hazánkról sem feledkezünk meg, a hazai vitorlázás központjával a Balatonnal együtt. Fedezz fel te is izgalmas tájakat vitorlázás közben!