Sportolási lehetőség a Balaton parton
Aki leporolta már a garázsban telelő kerékpárját, annak is ideális úticél a Balaton. A tó környékének két keréken történő felfedezésére talán a legkellemesebb időszak a tavaszi hosszú hétvégék. Ilyenkor kellemesen melenget a napfény, és az időjárás is nagy eséllyel a kegyeibe fogad minket.
Ahhoz, hogy mindazt meglássuk és megtaláljuk, amit a helyi balatoni emberek jól ismernek, mielőtt drótszamárra ülnénk, ajánlott a tájékozódás: akár az interneten: www.gyereabalatonra.hu, oldalon, akár egy Tourinform irodában, ahol a helyi túraajánlatok mellett biztosan kézhez kaphatjuk a régió kerékpáros térképét. A térkép számtalan túra javaslatot tartalmaz – ki-ki kiválaszthatja a képességeinek, erőnlétének, no és a kerékpárjának megfelelő kirándulást.
A tavat körülölelő Balatoni Bringakörút mintegy 210 km hosszú. A táblával jelölt útszakaszok részben kerékpárúton, részen pedig alacsony forgalmú közúton vezetnek.
Álljon itt három kétkerekes túraajánlat a Balaton három csücskéből:
Kis-Balaton – kisgyermekekkel: Keszthely – Fenékpuszta – Tüskevár (nagyon könnyű túra, kb. 18 km, sík terepen)
Keszthelyről a bringakörúton indulunk dél felé. Útközben a legérdekesebb látnivaló az ornitológiai állomás, ahol nemcsak a madárfogás és gyűrűzéssel ismerkedhetünk meg, hanem egy kisebbfajta állatkert is örömet szerezhet - főleg a kicsiknek. Egy jó pofa „biciklisfröccsöt” fogyaszthatunk el a „400 éves betérőben”, Fenékpusztán, („rómaiul” Valcum), ahol a IV. században a rómaiak erődöt építettek, a romok bejárhatóak. Festeticsek idején itt uradalmi központ, lótenyészet, sőt hajóépítő műhely is működött. Folytatva utunkat a Kis-Balaton Kutatóház felé a hivatalos kerékpárút véget ér, de az egyesített övcsatorna egyben a Hévízi tó lefolyója mellett kitűnő murvás út vezet tovább. A Diás-sziget, ahol Matula bácsi kunyhója, és Fekete István Emlékmúzeum található, azonban csak engedéllyel látogatható! Ezt a túrát kisgyermekes családoknak is bátran ajánlhatjuk.
Kibővített változat:
Keszthely – Fenékpuszta – Vörs
(nagyon könnyű, sík terep, kb. 35 km)
Ha Fenékpusztán Balatonszentgyörgy felé vesszük az irányt, első megállónak a Gulya csárda ajánlható, ahol néhány szürke marhával is találkozhat az ember. Áthaladva a vasúti átjárón jobbra kell fordulni Vörs felé. Aprócska Halász- és Tűzoltómúzeum, és néhány tájház az érdekességek közül. A Vörsi major után földúton haladva több madárfigyelő található, egészen a Zala folyóig lehet kerékpározni.
Badacsonyi barangolás
Hűvösebb időben is élményt adó, kis forgalmú mellékutakon és a bringakörúton vezető, rövid, könnyű „panorámatúra”. Minden korosztálynak ajánlott.
A változatos, szép tájon körbekerekezve a Badacsony hegyet, gyönyörködhetünk a Tapolcai-medence vulkanikus hegyeiben és a Balaton látképében. Aszfaltúton föltekerhetünk a Kisfaludy- és a Szegedi Róza házhoz, de a bazaltorgonák csak gyalogosan közelíthetők meg. Innen áthajtunk Szigligetre, ahol a festői zeg-zugos utcákban gyönyörködhetünk a népi építészeti emlékekben és pazar kilátást élvezhetünk a szigligeti várból is.
Útvonal: Badacsony–Badacsonytomaj–(Káptalantóti–Nemesgulács)–Badacsonytördemic–Szigliget–Balatoni Bringakörút, 18 km
Kerékpártúra a Somogyi dombvidék érintésével
A kerékpártúra során belekóstolhatunk a somogyi dombvidék hangulatába. Siófokról délre indulunk, a Sió-csatorna partján vezető, újonnan épített kerékpárúton, mígnem elérjük Siójutot. Itt a Sió-csatornát átszelve Balatonszabadira érünk és az utat követve visszatérünk Siófok felé. (Aki hosszabb túrára vágyik, az tehet egy kitérőt Siójutnál a kerékpárút végéig, amely pár km-t követően ér véget. Másik kitérőre Ádánd felé van lehetőség, ahonnan a hetyei templomrom megtekintése után térünk vissza Siójutra).
Útvonal: Siófok – Siójut – Balatonszabadi – Szabadifürdő – Siófok, 21 km)
Forrás : Magyar Turizmus Zrt.
http://itthon.hu
http://gyereabalatonra.hu/index/