A zivatar, a zápor és az eső fogalmát nem szabad összetéveszteni, ugyanis jelentésükben jól érzékelhető eltérés van. Cikkünkből kiderül, hogy mi is az a bizonyos különbség az előbb említett három időjárási jelenség között. Kitérünk arra is, hogy miért és hogyan alakul ki egy-egy zivatar és hogy annak milyen fajtái lehetnek.
A zápor és az eső közötti különbség a két fogalom megmagyarázásával tisztává válhat. A zápor helyi csapadék, ami egy viszonylag kisebb méretű felhőből hullik, így kisebb területet fed csak le, rendszerint néhány négyzetkilométert. Ezért történhetnek olyan különlegesnek tűnő esetek, hogy egy zápor alkalmával egy városrész teljesen megázik, míg a város másik oldala száraz marad. Az eső ezzel ellentétben nagy területet is képes eláztatni, ami rendszerint több ideig, akár órákig is hullik, míg egy zápor általában rövid ideig tart, de rendkívül intenzíven.
A zivatar a záporeső felhőjének fejlődéséből alakulhat ki. A zivatarhoz két elengedhetetlen tényező szükséges: az egyik a zivatarfelhő, a másik a villámlás. Egy villámdörgés alkalmával elektromos kisülés következik be a légkörben, ami által nem csak láthatjuk, hanem hallhatjuk is a villámokat.
A zivatarok jellemzőbben a nyári hónapokban, pontosabban a melegebb félévben keletkeznek, de természetesen kialakulhatnak a téli, hidegebb hónapokban is. A zivatarok akkor alakulnak ki, amikor a napsugárzás és a hőmérséklet magassága, nagysága miatt kellő mennyiségű energia szabadul fel, aminek hatására létrejön a zivatarfelhő, amely jelenséget konvekciónak neveznek. A zivatart legtöbbször az erős, viharos szélről, a gyakori villámlásokról, a villámlást kísérő igen hangos mennydörgésekről és a záporszerű heves csapadékhullásról lehet felismerni. Egy zivatar átlagos ideje körülbelül fél és 1 óra közé tehető.
A zivatarfelhőből jégeső is eshet, ami egy olyan csapadékforma, ami akkor alakul ki, amikor az extrém hideg légkörből lehulló esőcseppek szilárd halmazállapotúvá fagynak és zivatar formájában a földre hullanak.
A zivatarokat két csoportba szokás sorolni. Az első csoportba tartoznak a nedves zivatarok, amelyek csapadékkal járnak, míg a második csoportba a száraz zivatarok, amelyek csupán elektromos kisülésekkel és viharos széllel társulnak. A zivatarok megkülönböztetésére háromféle elnevezést használnak melyek a következők: egycellás zivatar, multicellás zivatar és szupercellás zivatar.
A vitorlázás nem csupán egy sport, hanem egy életstílus. Ezt mi is tudjuk. Ezért igyekszünk mindenről beszámolni, ami vitorlázáshoz hozzá tartozik. Nemcsak Balatoni, Adriai és egyéb külföldi helyszíneken való vitorlázásról és vitorlásversenyekről olvashatsz itt, hanem megtalálhatod a legmodernebb technológiákat és a legújabb vitorlás divatot is cikkeink között. Nemcsak profi sportolóknak ajánljuk vitorlázásról szóló oldalunkat, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen űzik, vagy esetleg még csak érdeklődnek a vitorlázás iránt. Ha pedig Balatonfüreden konferencia helyszín érdekel, akkor a Vinifera 5* Superiort ajánljunk!
Hírek a vitorlázásról a világ minden szegletéből: minden, amit a vitorlázásról tudni érdemes. Kövesd nyomon a világ leghíresebb vitorlásversenyeit velünk, less el trükköket, hogy hogyan is csinálják a profik! Akár a Balatonon repít a szél, akár az Adrián vitorlázol, vagy valamelyik másik tengeren, hasznos tippekkel és tanácsokkal szolgálhatunk. Mit vigyél magaddal, ha vitorlázásra készülsz, vagy mikre kell figyelned, ha beköszönt a tél? Itt megkapod mindenre a választ. A legfrissebb tudnivalókkal várjuk a vitorlázás szerelmeseit!
Velünk egyik vitorlásversenyről sem kell lemaradnod. Kövesd velünk nyomon a vitorlázás élversenyeit! Nemcsak a hazai megrendezésű vitorlásversenyekről olvashatsz cikkeket, hanem olyan legendás nemzetközi vitorlásversenyekről is, mint a Volvo Ocean Race. Te is kíváncsi vagy, hogy hogyan alakul a helyzet a vitorlázás csúcsán? Ne maradj le a legfrissebb hírekről! Velünk könnyen képbe kerülhetsz a legfontosabb vitorlásversenyekről, a legfrissebb híreket olvashatod első kézből.
A vitorlázás több, mint egy sport, egy valódi életforma. Velünk képben lehetsz a vitorlázással kapcsolatos életstílus újdonságaival: a legújabb vitorlás divattal, a legjobb felszerelésekkel vitorlázáshoz, a legújabb órákkal, amiket vitorlázáshoz fejlesztettek, de a legjobb luxusautókról és technológiai felszerelésekről sem kell lemaradnod! Mit vegyél fel vitorlázáshoz, melyik a legkényelmesebb cipő vagy a legjobb óra egy vitorlásversenyhez? Itt mindent megtalálsz.
Az utazás a vitorlázás elengedhetetlen része. Az új tájak és kultúrák felfedezése még izgalmasabbá teszi a vitorlázást. Nincs is jobb program, mint vitorlázás közben a nyílt vízről megcsodálni a hely nyújtotta látványt, nem is kell túl messzire utaznod ehhez, a Balaton is varázslatos panorámát tár eléd az év minden napján. De persze külföldi utazásokkal, vitorlás utazási ötletekkel is szolgálhatunk, de a csodálatos kis hazánkról sem feledkezünk meg, a hazai vitorlázás központjával a Balatonnal együtt. Fedezz fel te is izgalmas tájakat vitorlázás közben!