Hasznos tippek kezdő vitorlázóknak- Avagy a vitorlázás alapjai

VN, NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A vitorlázás egy leírhatatlan élmény, amit ha egyszer megtapasztal az ember, utána sosem felejti majd el. Ha rászántad magad, hogy megvásárold életed első vitorlását, és úgy érzed, készen állsz kihajózni, akkor érdemes jóval előre megismerkedned a vitorlázás alapjaival – cikkünk ehhez kínál néhány hasznos tippet!

A vitorlázás alapjai

A legfontosabb kezdő vitorlás tipp a gyakorlás, és még több gyakorlás, lehetőleg ideális körülmények között – tehát kedvező időjárásban, minimális forgalom mellett.

Fontos, hogy mindig betartsd az adott területre, vonatkozó, és persze az általános vitorlázási szabályokat is, amelyek nem csak saját biztonságodat szolgálják, hanem a körülötted hajózókét is. A biztonságra még a legtapasztaltabb tengeri medvék is odafigyelnek – ez legyen a legelső dolog, amit eltanulsz tőlük!

Nézz utána továbbá a várható időjárásnak is, különös tekintettel a szélre és az esetleges viharokra. Minden utadra vigyél magaddal kellő mennyiségű ellátmányt, illetve legyen nálad szélsőséges időjárásra is alkalmas öltözet. A biztonságos és élménydús vitorlázás alapja a felkészültség!

Tanulmányozd a vitorlák kezelését. Egy igazán jó tengerész képes úgy állítani hajója vitorláit, hogy az a lehető legtöbbet hozza ki az aktuális szélviszonyokból.

Mindig ügyelj a vitorlarúdra! Meglepően sok fedélzeti balesetért a vitorlarúd felelős, ami forgás közben fejbe vághatja az utasokat, vagy akár le is lökheti őket a fedélzetről. Ha ez a kettő egyszerre történik, és valaki beleájul a vízbe, akkor azt sürgősen ki kell menteni, hiszen nincs eszméleténél, és könnyedén elmerülhet, megfulladhat.

Ismerkedj meg a legalapvetőbb vitorlás szakkifejezésekkel:
•    Tat: A hajó hátsó része
•    Orr: A hajó hátsó része
•    Szél alatti oldal: A hajó azon oldala, amelyiket nem éri a szél
•    Szél felöli oldal: A hajó azon oldala, amelyiket a szél fújja
•    Vitorlarúd: Az a vízszintes, mozgatható rúd, amely az árbóc tövéből áll ki
•    Kormánylapát: A hajó alatt elhelyezkedő lapos, fából, vagy üvegszálból készült elem, amely a hajó kormányzását szolgálja
•    Csapásváltás: Egy alapvető vitorlás manőver, amely során a hajó orrát úgy fordítják, hogy a szél a hajótest másik oldalát érje
•    Halzolás: Egy másik alapvető vitorlás manőver, amely során a hajó tatját úgy fordítják, hogy a szél a hajótest másik oldalát érje
 

A vitorlázás alapvető szabályaihoz, és további kezdő vitorlás tippekért lapozz egyet! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Boci

A boci mentőcsónakot, hajó után köthető kis evezős csónakot jelent.

Raffica

Raffica vitorlás hajó A hajót Bruce Farr tervezte a Libera hajóosztály...

Kalóz vitorlás hajó

Kalóz vitorlás hajó története 1937-ben a Német Vitorlás Szövetség egy 10m2-es...

Pozíciólámpa

 Napnyugtától napkeltéig, menetben használandó jelzőlámpa.

Hajótest

A hajótest fából, fémből, műanyagból, vagy ezek kombinációiból készülhet. Fahajók...