5 dolog, amit nem tudtál Balatonfüredről- titkok egyenesen az északi part fővárosából

VN, NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A mesés Füred, a sok-sok titkot őrző mesés Balatonfüred, ami a Balaton északi partjának őre. Sok mindent tudhatsz róla, ez természetes. Az egyik legforgalmasabb település a Balaton partján, ahol nyaranta nagyon-nagyon sokan megfordulnak, biztosan éppen te is lépdeltél már a Tagore sétányon a fehér vitorlákat bámulva, csodálva a tengerünk megannyi árnyalatban pompázó kékjét, aminek hullámain megcsillannak a nyári nap sugarai. De miért éppen Tagore, és miért éppen Füred?- többek között ezekre is fény derül! Íme 5 dolog, amit te sem tudtál Balatonfüredről!

#1. Balatonfüred a Füredek névadója

Ha azt kérdezem, miért lett Balatonfüred éppen Füred? Biztosan azon töröd majd a fejed, hogyan mondd meg, micsoda buta kérdés, biztosan azért, mert a Balaton partján mi másnak is nevezhetnének el egy ilyen jelentős települést?! Esetleg még gondolhatsz néha röpke másodperc töredékig a savanyúvizekre is. Nem is járnál messze az igazságtól, de vajon mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás? Balatonfüred előbb kapta a nevét, mint ahogyan jelentést igazi, ma is használatos jelentését elnyert volna a Füred szócska. A Füred név eredetileg a fürj madár nevének für, fűr alakjából származik és jelentése fürjes, semmi köze nincs tehát a fürdő szócskához. De! Az itt kibontakozó fürdőkultúra miatt a 19. századra a név átértelmeződött és fürdő értelmet kezdtek tulajdonítani neki. Biharfüred, Káptalanfüred, Lillafüred, Mátrafüred, Tátrafüred- ezek a városok már mind emiatt kapták nevüket. 

#2. Nobel-díjas indiai költő hindu legendával színezi a leghíresebb Balatoni sétányt

Te is korzóztál már a legendás füredi Tagore sétányon, egy fagyival a kezedben, a vitorlásokat, vagy éppen e lemenő nap fényeit kémlelve? Pihentél meg valamelyik padon az árnyékot adó fák lombjai alatt a perzselő balatoni napsugarak elől megbújva? Gondoltad volna, hogy egy Nobel-díjas indiai költőnek, és egy hindu legendának köszönhetjük ezt a helyet, és a vele járó misztikus atmoszférát is? Rabindranath Tagore, miután 1926-ban az Állami Szívkórházban meggyógyították, ültetett itt egy fát, a Tagore sétány első fáját, egy hindu legenda szerint ugyanis, ha az ember idős korában fát ültet, megéli annak lombba borulását. Tagore 24 évvel később hunyt el 80 éves korában. A sétány elején található emlékfája mellett 1956-ban Tagore bronzszobrot helyeztek el, később egy emléktáblát is, amelyen a költő a faültetés alkalmából írt verse olvasható. Az idézet magyarul így szól:

„Te nagyobb vagy, mint alkotásod
életed szekere ezért
Rohan egyre előre és előre, hátrahagyva
az alkotásodat… költőfejedelem…”

 

Azóta nemcsak a fák, hanem a szobrok száma is sokasodott.  Számos Balatonfüredre látogató Nobel-díjas személyiség ültetett azóta fát a Tagore-szobrot a kissé hátrébb levő Kisfaludy-szoborral összekötő sétány mentén. Fát ültetett itt többek között: Farkas Bertalan és űrhajóstársa, Valerij Kubaszov, Leonov, a Gandhik, Göncz Árpád, Benoit Mandelbrot, Wigner Jenő és több magyar Nobel-díjas. Szobra vagy mellszobra van itt Széchenyinek, Kisfaludy Károlynak, Deák Ferencnek, valamint Salvatore Quasimodo olasz költőnek is.
 

Még több érdekesség, még több titok Balatonfüredről a következő oldalon! Ugye nem hiszed, hogy csak a nevekkel tudunk újat mondani?


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Bavaria 32

Bavaria 32 - Kötélzet és vitorlázat Nagyvitorla konvencionális...

Freibord

A freibord a szabad oldalmagasság a vízvonaltól.

Farkasfog

A farkasfog a kötél gyors rögzítésére szolgáló szerelvény. Az ívesen fogazott...

Fartőke

A fartőke a fából készült hajóknál a gerinc folytatása a fartükör síkjáig. Nagyobb...

Hajózási Szabályzat ("HSz")

Hajózási Szabályzat ("HSz") - a Vízi Kresz, 39/2003 (VI.13.) GKM rendelet