Kezdő tippek újdonsült vitorlázóknak, amik neked is segíteni fognak a vitorlázásban

VN, NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A vitorlás életmód tele van kalandokkal, élményekkel és emlékekkel. Azonban ahhoz, hogy mindezeket kiélvezhesd, alaposan meg kell ismerkedned a vitorlázás összes területével (hajók, tengeri szabályok, időjárás, navigáció, és így tovább). Persze minden az alapoknál kezdődik, és mivel ezek a legkisebb csónakokon és a legnagyobb vitorlás hajókon is azonosak, érdemes minél előbb megismerkedned velük. A vitorlázás elsajátítása temérdek gyakorlást igényel, most viszont néhány hasznos kezdő tippet sorolunk fel, amelyeknek biztosan jó hasznát veszed majd kalandjaid során!

A vitorlázás elsajátítása

Válassz magadnak hajótípust

Habár az összes vitorlás hajó működése elve lényegében azonos, valójában temérdek különbség van egy dingi és egy szuperjacht között. Apropó – a dingik nagyszerűek a vitorlázás alapjainak begyakorlására és elsajátítására, beleértve a navigációt és a vitorlák kezelését is. Ha viszont a nyílt tengeren szeretnél hajózni egyszer, akkor nagyobb járműveket is meg kell tanulnod irányítani.

Szerezd meg a szükséges engedélyeket és ismerd meg a szabályokat

A vitorlázást szabályai és a szükséges papírok minden országban mások lehetnek, ráadásul sok helyen a nyílt vízi vitorlázás és a partmenti hajózás között is különbséget tesznek a törvényhozók. Akárhol is készülsz tehát vitorlázni, legyenek meg a szükséges papírjaid hozzá, és ismerkedj meg az adott ország szabályaival is.

Iratkozz be egy tanfolyamra

A tanfolyamok lehetővé teszik, hogy biztonságos környezetben, egy tapasztalt vitorlázó társaságában sajátítsd el a vitorlázás alapjait. Nem csak az adott hajótípust ismerheted meg, hanem a különböző vitorlás szakkifejezéseket, a fedélzeti eszközök használatát, illetve sok egyebet is.

Ismerkedés az időjárással

Ismerd meg a Beaufort-skálát

A Beaufort-skálát a szélerősség és a hullámok magasságának mérésére szokás használni. Ez egy nemzetközi szabvány, amelyet minden tengerésznek ismernie kell. A skála 0-ról indul (szélcsend, mozdulatlan vízfelület) és egészen 12-ig (orkán erejű szél, több mint 11 méter magas hullámokkal) léphet fel. Ezt a skálát muszáj ismerned, hiszen a vitorlás előrejelzések gyakran emlegetik, és életmentő lehet, ha tudod, hogy mi mit jelent.

Mindig ellenőrizd a helyi időjárást

A helyi időjárás jellemzőit mindig érdemes ismerned, bárhová is visz vízi utad. Meglehet például, hogy a szél az adott időszakban általában délután 3 órakor támad fel. Vagy előfordulhat, hogy a közeli hegyvonulatról váratlan széllökések támadhatnak a vízre, amikre jó felkészülni.

Ismerd meg az időjárási jeleket

Tanuld meg előre jelezni az időjárást a különböző nyomok alapján. A tengeri időjárás-előrejelzés egy külön ágazat, amire minden vitorlázónak szüksége lesz kalandjai során. Ha az oktatód elég tapasztalt, akkor biztosan gyakran emlegeti majd, hogy a különböző felhők és egyéb környezeti tényezők milyen időjárásra utalnak – jegyezd fel ezeket, és figyeld meg, hogy mi történik valójában!
 

Lapozz, mert még a következő oldaon is jön jó néhány tipp kezdő vitorlázók számára!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Balatonfüred - Hajógyári Kikötő

A Balatonfüredi Hajógyári kikötő leírása: A Balaton keleti medencéjének északi...

Kreuz

Ejtsd: krajc. Az a hajó, amelyik kreuzol, széllel szemben halad. Teljesen széllel szemben nem...

Borda

Borda – a hajótest keresztirányú eleme, merevítõje

Luftkaszni

A luftkaszni jelentése légkamra. Ezek olyan légmentes zárt kamrák a hajóban, amik...

Extreme 40

Extreme 40 vitorlás hajó bemutatása - A koncepció Extreme 40 - Akció! Az Extreme 40...