10 tipp a fenntartható, környezetbarát vitorlázáshoz- mert ez az út!

VN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Minden évben több ezren bérelnek maguknak vitorlást a világ legforgalmasabb tengerein, minden eddiginél fontosabb tisztában lennünk azzal, hogy hogyan utazhatunk és hajózhatunk fenntartható, környezetbarát módon. Bolygónk állapota sajnos évről évre romlik, de mindannyian tehetünk azért, hogy ezt a folyamatot valamelyest lelassítsuk. Az alábbiakban kifejezetten a vitorlázás irányából közelítjük meg ezt a fontos problémát!

1. Használd a vitorlát, ha fúj a szél!

Ha vitorlás hajót bérelsz, akkor használd is ki annak adottságait. Amennyiben az időjárási viszonyok megfelelők és a szél is kedvező, ideje vitorlát bontani és lekapcsolni a hajó motorját.

Utad így nem csak csendesebb lesz, hanem elmondhatod majd magadról, hogy tényleg vitorlázol. Természetesen azért említjük meg ezt a tippet listánkon, mert ezzel a módszerrel gyakorlatilag üzemanyagfogyasztás nélkül cirkálhatsz a tengereken – ez a környezettudatos megoldás!

2. Tudd, hogy hogyan szabadulj meg a szemtéttől

Évente állatok tízezrei pusztulnak el miután az óceánba kerülő hulladékba gabalyodnak, vagy elfogyasztják azokat. A helyett, hogy hozzáadnál ehhez a problémához, próbálj inkább a megoldás része lenni, és gyűjtsd össze azokat a szemétdarabokat, amiket a vízparton és a tengerben találsz. 

Természetesen ezektől és a saját hulladékaidtól is felelősségtudatosan kell megszabadulnod – keresd meg a legközelebbi marina hulladékgyűjtőjét, és helyezz mindent a jelölt szelektív tárolókba!

3. Szerezz többször használható italhordókat

Egy szigetelt, zárható termobögre tökéletes útitársad lesz a vitorlás kalandok során. Nem elég, hogy nem termelsz velük szemetet, még a kávét vagy teát is képesek melegen tartani azokon a hűvös reggeleken.

Ha igazán környezettudatosan szeretnél vásárolni, keress olyan termékeket, amiket bambuszból készítenek, ezek ugyanis a legmegújulóbb alapanyagok közé tartoznak.

4. Egyenlítsd ki szénlábnyomodat

A légi utazás az utazásból származó szénkibocsátás 12%-áért felelős. Egyre többen igyekeznek azonban kiegyenlíteni a repüléssel hátrahagyott szénlábnyomukat. Hogyan? Sokan például olyan projekteket támogatnak minden egyes utazásuk után amelyek a szénkibocsátás ellen próbálnak tenni – például fákat ültetnek, és így tovább.

Nézz utána, hogy a választott légitársaságodnak van-e saját programja erre, vagy csak keress egyet, amit szívesen támogatnál.

5. Használj környezetbarát napolajat

Ha olyan helyre utazol, ahol védened kell bőrödet a napfénytől (és a legtöbben az ilyen helyeket veszik célba a vakációik során), akkor figyelj oda arra is, hogy mit kensz magadra.

A korallzátonyok bolygónk biológiailag legváltozatosabb ökoszisztémái közé tartoznak. Éppen ezért, amikor úszkálni indulsz, hogy felfedezd ezeket a gazdag tengeri világokat, fontos, hogy környezetbarát napolaj fedje a bőrödet. A hagyományos napolajok olyan vegyianyagokat tartalmaznak, amelyek súlyosan károsíthatják környezetünket, főleg, ha közvetlenül a tengervízben áztatod le őket magadról.
 

Lapozz, mert mutatunk még nagyon hasznos tippeket a környezetbarát vitorlázáshoz! Tegyél te is bolygónkért! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Kenese Marina Port

A Kenese Marina-Port bemutatása A Kenese Marina-Port , a Balaton egyik legnagyobb, 270...

Budapesti étterem

A legjobb budapesti étterem, ahol egy gyönyörű környezetben, igazi gasztronómiai...

Cumolonimbus

A cumolonimbus egy 1-2 km magasan kezdődő és 12-14 km magasságig felnyúló zivatarfelhő....

Ciklon

A ciklon egy légköri képződmény, melynek középpontjában alacsony légnyomás uralkodik,...

Behajózás

Behajózás - hajóra szállni, felkerülni az utaslistára