Vidd haza a Balatont – termessz otthon levendulát!

Prof. Dr. Máté András, a növénytermesztéstan doktora

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A levendula termesztése sokkal egyszerűbb, mint gondolnád, semmi szaktudásra nincs szükséged, igénytelen, sokat terem. Próbáld ki, mutatom, hogyan!
 

Minap írtunk a tihanyi levendulásról (kattint IDE, olvasd el azt a cikket is), de rengeteg új levendula mező is van a Balaton mindkét partján, melyek tán szebbek is mint a Tihanyi. A levendulának divatja van, és annak ellenére, hogy pofon egyszerű a termesztése, írtózatosan drága: Tihanyban egy picike csokrot 500 forintért adnak, de láttam már 800-ért is. Szóval, ha levendula termesztésre adod a fejed, akár még pénzt is kereshetsz vele, de az biztos, hogy könnyedén lesz olyan virágod, melynek csodájára jár a szomszédság…

Ha gyönyörű, magyar levendula mezőket szeretnél látni , nézd meg képgalériánkat a balatoni levendulásokról, kattints a képre, galéria nyílik! El sem hiszed, hogy ennyi és ilyen gyönyörű levendula van hazánkban! 

#GALERIA-58#

A levendula termesztése

A levendula egy rendkívül sokoldalú haszonnövény, amelyet a legtöbben elbűvölő színéről, és jellegzetes aromájáról ismernek. Lila virágai miatt (amelyek tökéletesen passzolnak szürkés leveleihez) sokan dekoratív növényként tartják, de sok helyen mezőgazdasági szinten termesztik. Az ideális éghajlatokon a levendula egyetlen kertből sem hiányozhat, és évelőként nevelhető.

A levendula jól tűri a szárazságot és a meleget, így kiváló választás azok számára is, akik csak egy növénytartóban termeszthetik otthonukban (például egy napos teraszon vagy erkélyen).

Lássuk, hogy mi mindent kell tudnod a levendula termesztéséről!

A levendula ültetése és gondozása

A levendulát tavasszal érdemes elültetni, nem sokkal az után, hogy az utolsó fagy is leköszönt a szezon elején. Mint fentebb olvashattad, nem csak a kerti ágyásokban, hanem növénytartókban, vagy akár emelt ágyásokban is termeszthető.

Ültetéskor ügyelj rá, hogy a palánták között 30-45 cm helyet hagyj, és hogy olyan helyre kerüljenek, ahol minél több közvetlen napfény érheti őket, és jó a légmozgás is.

A levendula homokos, jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát. Az ideális pH-tartomány lúgos, 6,3-7,3 közötti. Ha kerted talaja túl tömör, és nem vezeti el jól a vizet, akkor érdemes némi homokot keverni abba az ágyásba, amibe levenduláidat szeretnéd ültetni. A vízelvezetés nagyon fontos, mert a levendulák inkább a száraz körülményeket szeretik, és nem tesz jót nekik, ha sokáig vizes talajban kell ácsorogniuk.

Ha nem szeretnéd ezért felforgatni kertedet, akkor emelt ágyásokba is ültetheted levenduláidat, amikben könnyebb jó vízelvezetést biztosítani a gyökerek számára, ráadásul a gyomokkal is kevesebbet kell így foglalkoznod.

Egy másik megoldás kis dombokat kialakítanod ágyásaidban, amikbe beleültetheted levenduláidat.

Ha szeretnél előnyösebb körülményeket biztosítani levenduláid termesztéséhez, akkor dolgozz bele jó pár cm vastagon egy adag komposztot vagy más szerves anyagot a talajba, mielőtt elültetnéd palántáidat. Ha növénytartóban neveled őket, akkor válassz jó minőségű, tápanyagokban gazdag virágföldet számukra.

Lapozz kérlek a következő oldalra, ott mondom el részletesen, mit is kell tenned, illetve mutatom meg az én otthoni kis levendulásomat, amit ezek alapján tartok fent! 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Üzleti ebéd helyszín

Ha szeretné üzleti partnereit elkápráztatni, érdemes egy igazán különleges helyszín...

Veret

Veretnek hívjuk a hajó fémből készült alkatrészeit.

Lümmel

Lümmel - az árbocot és a bumot összekötõ szerkezet

Wellness hotel a Bükkben

Csodás wellness hotel a Bükkben Érdemes útra kelni vidékről is, ha hazánk természeti...

Schooner

A schooner, magyarosan szkúner, egy kétárbocos vitorlás hajó, amin a hátsó árboc magasabb.