NASA és az amerikai Stanford Egyetem: tisztul a Balaton vize

VN

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Nagyszabású kutatás keretén belül vizsgálták a világ tavainak vízét, a kutatást a NASA és az amerikai Stanford Egyetem kezdte el, Landsat műholdfelvételeken vizsgálták a vízminőséget. Az eredmény globálisan nagyon elkeserítő, amire számítani lehetett, a napjainkban kialakult mértéktelen környezetszennyezés miatt, viszont akadt kiemelkedően pozitív példa is, a Balaton vízminősége nagymértékű javulást mutat!

Így zajlott a kutatás

A kutatás, ahogyan a kutatók nevéhez, múltjához illik, igen nagyszabású, és alapos volt. A vizsgálatot 6 kontinensre terjesztették ki, a Föld szinte minden pontján nagyító alá vették az álló vizeket, hogy megállapítsák, milyen mértékben változott az évek alatt vizeiknek a minősége. Próbálták úgy kiválasztani a vizsgálati egységeket, hogy azok minél inkább különbözzenek egymástól, így tényleg egy valós képet kaphassunk a világunkban zajló folyamatokról, így figyelembe vették, hogy minél jobban különbözzenek a fizikai körülmények, a földrajzi szélesség és az emberi beavatkozás mértéke is. Végül 33 ország 71 tavát vizsgálták meg, melyek 100 négyzetkilométernél nagyobbak. 28 év 32000 nyári felvételét elemezték a kutatás során, az 1984–2012 közötti időszakot vizsgálták. 

Az infravörös jeleket keresték

A kutatás során az erős infravörös sugárzást keresték, azt is elmondták, hogy miért: mivel a fitoplankton virágzásakor megnő a klorofill koncentrációja, a klorofill a kék és a vörös hullámhosszakat elnyeli, a közeli infravörös sugárzást (és a zöldet) viszont visszaveri. Az intenzív algavirágzás idején tehát az infravörös felvételeken erős infravörös visszaverés látható.

Sok helyen növekedett az algásodás

Az algavirágzás 71 tó közül 48-nál (68%) növekedett. Hogy miért probléma ez? Az algásodás növekedése negatív hatással van az nemcsak az ivóvízellátásra, a turizmusra, hanem mezőgazdaságra, valamint a halászatra is. Csak az Egyesült Államokban évi négymilliárd dollárra becsülik az algavirágzás okozta károkat. De az algásodás a vízi élőlényekre is hatással lehet, valamint az emberi szervezetre is. És hogy mi okozza ezt? Napjaink mértéktelen szennyezése!

Rendhagyó módon tisztul a Balaton vize

Azonban a Balaton kivétel ezek alól, az itt tapasztalt eredmények kirívóan jók a magyar tengernél. A vizsgált 71 tó közül ugyanis csupán 6-nál tapasztalta javulást a kutatók az algahelyzetben és vízminőségben tekintetében, ebből az egyik a Balaton. A műholdfelvételek tartós javulást mutatnak a Balaton vízminőségében, ami főleg az illetékesek komoly erőfeszítésének köszönhető a vízbe kerülő szennyező tápanyagok mennyiségének csökkenése. Valamint az sem elhanyagolható jelenség, hogy a vízhőmérséklet sem emelkedett sokat. 

Az utóbbi időben azonban nagyon elhínárosodott a Balaton, hogy miért van ez, illetve problémát jelent-e, és mi rá a megoldás, arról a Magyar Limnológiai Intézet kutatóit kérdeztük meg, a választ IDE kattintva olvashatod el! Nézzétek meg a képgalériánkat, hogy mennyire szembetűnő jelenségről beszélünk!

#GALERIA-67#


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Borda

Borda – a hajótest keresztirányú eleme, merevítõje

Dakron

A Dakron egy műanyag vitorla anyag.

Téli esküvő

A téli esküvő manapság fénykorát éli, hiszen egyre több pár kezdi felismerni a téli...

Balatonfűzfő - Marina Fűzfő

A balatonfűzfői Marina Fűzfő közforgalmú, 206 cölöpös hajóhellyel rendelkezik, ebből 10...

Üzleti vacsora Budapesten

Üzleti vacsora Budapesten, nem mindennapi környezetben? A Zsidai csoport éttermeiben megtalálod...