Minden naptej biztonságosan használható?
A naptejeknek két fő kategóriája van: organikus és mesterséges. Ezek mind biztonságosak és megvédenek a napkároktól, csak éppen más módokon teszik azt. Mindkét kategória védelmi faktorát az SPF szám méri.
Az utóbbi időben több tanulmány során is vizsgálták az organikus naptejek bőrbe való felszívódását, de semmilyen káros mellékhatást nem találtak. Ha mégsem bízol az organikus termékekben, akkor válassz mesterséges naptejeket, amelyekben titán-dioxid, vagy cink-oxid található, de, mint minden egészségügyi kérdéssel, ezt is érdemes egy szakorvoshoz fordulni.
Kinek érdemes naptejet használnia?
Gyakorlatilag mindenkinek, aki a szabadban tartózkodik, főleg nyáron. Nincs kivétel: férfiak, nők, gyerekek, idősek – mindenkinek szüksége van a napsugárzás elleni védelemre. Nem számít a bőrszín sem, és az sem, ha valaki már korábban lebarnult a napon. Védekezni mindenkinek kell, ezen nincs mit ragozni.
Veszélyesek a naptejek a gyerekekre nézve?
6 hónapos kor felett nem. Sőt, nagyon is fontos, hogy már ettől a kortól kezdve rendszeresen használj naptejet gyermekeid bőrén, hogy megvédd őket az életük során később kialakuló bőrrákoktól. Egy kutató nemrégiben arról számolt be, hogy ha 18 éves korukig rendszeresen használnak naptejet, a gyerekek 72%-kal csökkenthetik a bőrrák veszélyét életük későbbi szakaszaiban.
6 hónapos kor alatt védőruha és közvetlen árnyék használata javasolt. Ha ezekre nincs lehetőség, akkor egy kis mennyiségű, 15 faktoros vagy erősebb naptejet is felkenhetsz a baba arcára és karjaira, azonban erről előzetesen mindenképpen érdemes beszélni a babával foglalkozó gyermekorvossal.
Hogyan kell használni a naptejet?
A naptejek nagyon hatékonyak lehetnek a napsugárzás elleni védelemben, de csak akkor, ha megfelelően használják őket.
Fontos, hogy a naptejet legalább 20-30 perccel az előtt használd, hogy kimennél a napra, főleg ha 30 percnél tovább ér majd a napsugárzás.
Odakint aztán 2 óránként újra kend be magad egy adag naptejjel, még ha a csomagolás egész napos hatást is ígér. Ha vízbe mész, vagy izzadsz, akkor még ennél is gyakrabban kell majd újrakenned magadra a naptejet.
Ne felejtsd el minden olyan bőrfelületedet alaposan bekenni, amit a napsugárzás közvetlenül ér majd – arc, fülek, ajkak, karok, lábak, stb.
Mindig használj egy nagy adag naptejet – inkább többet a kelleténél, mint kevesebbet. Ne dörzsöld bele bőrödbe, hanem finoman kend el rajta. Általánosságban nagyjából 45 ml naptejre lesz szükséged, hogy minden felületnek megfelelő védelmet nyújts, de vannak, akiknek ennél több fog kelleni.
A nőknek a smink alá kell felvinniük a naptejet. Ha a strandig vársz a naptej felkenésével, akkor addigra valószínűleg már leizzadsz, amitől a naptej sokat veszít hatékonyságából.
Érdemes naptejet használni az érzékeny bőrön?
Egyes naptejekben olyan anyagok lehetnek, amelyek irritálhatják a bőrt. Ha tudod, hogy bizonyos vegyületeket nem tűr meg a szervezeted, akkor mindenképpen tanulmányozd át alaposan a termék összetevőit. Ezen kívül mindenképpen beszélj bőrgyógyászoddal is, akitől megtudhatod, hogy milyen vegyületeket kell kerülnöd.
Persze meglehet, hogy nem kifejezetten a naptej a hibás, hiszen számos más készítmény is érintkezhet a bőröddel (szappanok, kölni, stb.), amelyek érzékenyebbé tehetik azt. Gondolkodj el rajta, hogy nemrégiben milyen termékeket használtál bőrödön (különösen az újabbakat), és kezdd el egyenként abbahagyni ezek használatát, mielőtt bekennéd magad naptejjel – idővel kiderül majd hogy melyik okozta az irritációt.
Előfordulhat az is, hogy egy rendszeresen szedett gyógyszer a hibás – a betegtájékoztató, vagy kezelőorvosod (ahogyan azt a reklámban is hallhatod) segíthet azonosítani ezeket a problémákat.